Prof. Uzun, mutant virüsle ilgili konuştu: Daha farklı semptomları olan hastalar görebiliyoruz

Prof. Dr. Oğuz Uzun, genç hasta sayısının arttığına dikkat çekti

Prof. Uzun, mutant virüsle ilgili konuştu: Daha farklı semptomları olan hastalar görebiliyoruz

Prof. Dr. Oğuz Uzun, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Türkiye'deki seyriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hastalarda daha farklı semptomlarla karşılaştıklarını belirten Uzun, bunları baş dönmesi, bilinç durumunda bozukluk ve baş ağrısı olarak sıraladı.

Samsun OMÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Uzun, Türkiye genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında bir artış olduğunu söyledi.

"Biz hastaları gerçekten çok iyi tedavi ediyoruz, ancak tedavi ile iş bitmiyor yukarıdan, çığ geliyor, kar topu gibi çoğalıyor ve çığ oluşuyor orayı kesmemiz lazım" diyen Uzun, şöyle devam etti:

"Evde izolasyon diyoruz ama hastalar evde izole olmuyorlar. Aile bireylerine bulaştırıyorlar. Evde durmayıp dışarı çıktıkları için bu izolasyon tam olarak gerçekleşmiyor. Pandemiyi yenmenin birinci kuralı izolasyonun sağlanmasıdır. Aileler arası gidiş gelişler ve akraba ilişkileri var. İzole olması gereken hastalar sokaklara, çarşıya ve pazarlara gidiyorlar. Şehirlerarası geçişkenlik var."

Prof. Dr. Uzun, Samsun'da bir dönem günlük vaka sayısının 100'lü rakamlara kadar düştüğünü, şimdilerde ise 800’lü sayıları aştığını belirterek "Yapılan teste göre pozitiflik oranı Samsun özelinde çok yüksek. Bir diğer konu test sayısını daha fazla artırarak semptomatik hastalara da koronavirüs tanısı koyabilmemiz gerekiyor. Şikayeti olmayan, belirtisiz ve semptom göstermeyen hastalara da tanı koyularak izole edilmesi lazım. Bu tanı konulan hastaların her birini ise yurtlarda izole etmemiz gerekiyor. Samsun'da mutant virüs hakim. Samsun’daki vakaların çoğu İngiliz varyantı dediğimiz mutant virüsten oluşuyor. Bu varyant virüs önceki pandeminin ilk dönemine göre biraz daha farklı seyrediyor. Bulaştırıcılığın fazla olduğunu biliyorduk ama klinik olarak da bazı farklılıklar var" diye konuştu.

'BAŞ DÖNMESİ, BİLİNÇ DURUMUNDA BOZUKLUK VE BAŞ AĞRISI GİBİ SEPTOMLAR VAR'

Prof. Dr. Oğuz Uzun, genç hasta sayısının arttığına dikkat çekerek mutant virüsün belirtileriyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Daha farklı semptomları olan, nörolojik semptomları hastalar görebiliyoruz. Baş dönmesi, bilinç durumunda bozukluk ve baş ağrısı gibi semptomlar var. Buna benzer tam da nedeni belli olmayan semptomlarla gelen bazı özellikte genç grup hastalar var. Genç hastalarda şiddetli ağır hastalık görebiliyoruz. Samsun'da, Karadeniz'de mutant virüsün fazla olması vaka sayısının artışında rol oynuyor."

'TAM KAPANMA DÜŞÜNÜLMELİ' 

Hasta akışının çok fazla olduğunu dile getiren Prof. Dr. Uzun, "Sağlık çalışanları 1 kişiyi tedavi ediliyor, o 10 kişi olarak geri dönüyor. Tam kapanma konusu mutlaka bence olmalı. Tam kapanmanın yapılması lazım. Bence Samsun için düşünülmesi gereken bir şey" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER