Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Korona aşısını saklayacak depo yok

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çalışmaları devam eden korona aşılarının eksi 70 derecede muhafaza edilmesi gerektiğini belirtti

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Korona aşısını saklayacak depo yok

Dünyanın gözü koronavirüs karşı geliştirilmeye çalışılan aşılara çevrilmişken Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan depo uyarısı geldi.

YOL TV canlı yayınına katılan Mehmet Ceyhan şöyle konuştu:

"Şu anda Türkiye'de -70 derece saklanma ihtiyacı duyulan bu aşıyı depolayacak bir depo yok. Sadece biz de değil ABD'de de böyle. Şu anda tartışma konusu olan bu. Önce bu alt yapının yapılması lazım. Sonra bunları -70 derecede taşıyacak sistemleri kurmanız lazım. Sonra illerde bunları depolayacak depolar kurmanız lazım. Arkasından şu anda eczanelerde, aile hekimlerinde normal buz dolapları var. O aşı bu dolaplarda saklanamıyor. Ayrıca orada da son derece pahalı olan -70 derecelik soğutma cihazları koyacaksınız. Ben Hacettepe için söyleyeyim benim bu aşıları koyacak yerim yok."

Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa etmesinin ardından bakanlıkta görevden aldığı bürokratlar dün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sayıştay savcılıklarına atandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 22:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER