Patates cipsi, ekmek ve tahıl bazlı yiyeceklerde zehir şoku!

Yiyecek maddelerinde olması gerekenin çok ötesinde tehlikeli maddeye rastlandı

Patates cipsi, ekmek ve tahıl bazlı yiyeceklerde zehir şoku!

Avrupa Birliği Gıda Maddelerini Denetleme Dairesi (Efsa) patates cipslerde Akrilamid olarak adlandırılan kanser yapıcı zehirli maddelere rastlandığını açıkladı.

43 bin 419 ayrı yiyecek maddesinde yapılan araştırma sonucunda patates cipsi, patates kızartması, ekmek , tahıl bazlı yiyecekler ve kahvede kanser yapıcı maddeye rastlandığı bildirildi. Açıklama, Finlandiya, İsveç , Norveç ve Danimarka gibi ülkelerden oluşan İskandinavya’da endişe yarattı.

İsveç Gıda Maddeleri Kontrol Dairesinden, Toxikolog Lilianne Abramsson Zetterberg, “Rapora göre bahsi geçen yiyecek maddelerinde olması gerekenin çok ötesinde tehlikeli madde var. Ancak sınır nedir bu konuda bir açıklama yapılmıyor. Rapora bakıldığında her maddede, değişik miktarlarda kanser yapıcı tehlikeli madde var. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki tehlikeli olmadan yiyebildiğimiz bir şey var mı bilmiyorum” dedi.

İsveç Gıda Maddelerini Kontrol Dairesi'nden gelen bu açıklamanın ardından diğer İskandinav ülkeleri de söz konusu gıda maddelerinin daha iyi kontrol edilmesi için harekete geçti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2014, 10:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER