Mentollü sigaraya yasak

Sigaranın çapının 7,5 mm'den daha küçük olması da yasaklanıyor…

Mentollü sigaraya yasak

AB Komisyonu'nun tartışmalı tütün yönergesi üzerinde uzlaştığı bildirildi. Tasarı, aromalı ve ince sigaraların yasaklanmasını öngörüyor.

“Bild” gazetesinin komisyonun tasarısına dayandırarak verdiği haberine göre, yeni tütün yönergesi sigara paketlerindeki uyarıların sertleştirilmesinin yanı sıra aromalı ve ince sigaraların da yasaklanmasını öngörüyor.

Komisyonun tasarısına göre, sigara paketleri üzerindeki “Sigara öldürür” gibi uyarı metinleri ile caydırıcı fotoğraflar hem ön hem de arka yüzde paketin yüzde 75'ini kaplayacak. Bandrol için yüzde 5'lik, üretici firmanın logosu içinse yalnızca yüzde 20'lik yer ayrılacak.

Tasarı aynı zamanda vitamin, kafein, taurin gibi maddelerin yanı sıra sigaraya aroma veren ilave maddelerin de kullanılmasını yasaklıyor. Söz konusu yasak mentollü sigaraları da kapsıyor. Ayrıca sigaranın çapının 7,5 mm'den daha küçük olması da yasaklanıyor. Bu daha çok kadınlar tarafından tercih edilen ince sigaraların yasaklanabileceği anlamına geliyor. Tasarının bir hafta içerisinde AB Komisyonu tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2012, 15:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER