Kravat takmak beyne zararlı mı?

Kravat takmak beyne zararlı mı?

Kravat takmak, günümüz kurumsal çalışma hayatının olmazsa olmazları arasında görülüyor. Ancak kravat takmak, sağlık sorunlarına neden olarak, çalışan verimliliğini düşürebilir.

Almanya’da Schleswig-Holstein Üniversitesi Hastanesi’nde 30 sağlıklı katılımcı ile oldukça ilginç bir deney yapıldı. Kurumsal yaşamda birçok çalışanın kullandığı kravatın, kan akışına olan etkisi gözlemledi. 15 kişiye windsor düğümü ile kravat takıldı ve diğer 15 kişi ise kravatsız şekilde deneye katıldı.

SpaceX ve Boring Company mühendislerinin kurtarma görevi için Tayland'a gitmesinin ardından, Elon Musk mağarada mahsur kalan çocukların nasıl kurtarılacağını açıkladı!

Bu deney ile deneklerin kan akış hızları ölçüldü. Kravat bağlarının, kanın beyne ulaşmasını sağlayan damarları sıktığı gözlemlendi. Bu nedenle kravat takanlarda kan dolaşımının yüzde 7,5 azaldığı tespit edildi. Bunu gündelik hayatta hissetmiyor olsak da özellikle yüksek tansiyon hastası kişilerde oldukça riskli sonuçlar doğurabilir.

Beyne yetersiz kan akışı durumları, organ dokusu ölümleriyle sonuçlanabiliyor. Hatta sağlık sorunları yaşayan kişilerde bu durum felce kadar gidebiliyor.

Elbette bu çalışma, kravat takan herkeste bu tip sorunların ortaya çıkacağını göstermiyor. Sadece, kravat kullanmanın aslında sağlıklı bir seçenek olmadığını ortaya koyuyor. Ayrıca kan akışının azalması, kişinin çalışma verimliliğini de düşürmesi muhtemel sonuçlardan biri olacaktır. Bu tip araştırmalarda artış yaşanması ile gelecekte kurumsal kıyafetlerde değişime gidilebilir.

Bu çalışmanın sonuçları Neuroradiology dergisinde yayımlandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 14:39

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER