Kolon kanserinin 8 belirtisi

Kolon kanseri riskini düşürün...

 Kolon kanserinin 8 belirtisi
Kolon kanserinin başlangıç evresinde karında dolgunluk hissi, hafif ağrı, iştah kaybı, kilo kaybı, çabuk yorulma ve ishal ortaya çıkar. Ayrıca kabızlık olabilir. Kullanılan ilaçlara rağmen kabızlık devam edebilir. Bu evrede barsak henüz daralmamıştır ve belirtiler bağırsak kanseri tanısı koymak için yeterli değildir. Fakat hastada bu tip şikayetlerin olması hastanın mutlaka incelenmesini gerektirir.

Kolon kanseri tedavi edilmez ve daha da ilerlerse belirtiler ağırlaşır.Yorgunluk, kilo ve iştah kaybı belirginleşir. Hasta hiçbir şey yemek istemez.Kansızlık ortaya çıkar ve hastanın rengi atar. Bağırsak tamamen kapanır. Birkaç gün bu şekilde sürer. Daha sonra kanser kitlesi biraz delinir ve bağırsak içeriği atılabilir. Fakat bu olay her zaman böyle sürmez. Bir-iki defadan sonra bağırsak hiç açılmamak üzere kapanır.

Görüntüleme yöntemleri kalın bağırsaktaki herhangi bir anormalliği ortaya koyar. Böylece herhangi bir hastalık varsa erken tanı konmuş olur ve hastaların geleceği açısından çok önemlidir.

Başlangıç evresinde tespit edilmeyen kolon kanseri (sıklıkla ülkemizde bu evrede doktora başvurulmadığından saptanamaz) ilerler ve kalın barsak daralmaya başlar. Daralma ortaya çıkarsa bağırsaktan dışkı geçişi zorlaşır. Bağırsaktaki maddeler burada birikmeye başlar ve atılamaz. Barsak kokuşması ortaya çıkar. Barsak içeriği, bağırsağın kasılma sonucu ilerlemek ister fakat kanser kitlesi yüzünden bu işlem çok zordur. Bu yüzden hastada önce kabızlık daha sonra ağrı atakları başlar.

Bu belirtilerin herhangi birinin 1 - 2 hafta devam etmesi veya aralıklarla tek rarlaması durumunda mutlaka hekime başvurulmalıdır.

KORUNMAK İÇİN
Düzenli tarama testlerini yaptırarak,
Hareketsiz yaşam yerine, haftada 4-5 gün orta şiddete egzersiz yaparak,
Posadan zengin, yağdan fakir, protein ağırlıklı olmayan bir beslenme düzeni uygulayarak,
Sigara ile alkolden uzak durarak,

İdeal kilo korunarak, kolon kanseri riski azaltılabiliyor. (Kaynak: Bugün, Hastane.com)
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 21:33
YORUM EKLE