Kanserin habercisi olabilecek belirtiler neler?

Prof. Dr. Gökhan Kandemir '1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası' öncesinde kadın ve erkeklerde kanserin habercisi olabilecek belirtiler hakkında bilgi verdi

Kanserin habercisi olabilecek belirtiler neler?

Türkiye'de her yıl 180 bin yeni kanser tanısı konulurken, bu vakalarının beşte üçünü erkekler, beşte ikisini ise kadınlar oluşturuyor. Kanser hastalığında vücudun verdiği sinyalleri önemsemek, erken teşhis için büyük önem taşıyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Gökhan Kandemir “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası” öncesinde kadın ve erkeklerde kanserin habercisi olabilecek belirtiler hakkında bilgi verdi.

MEMEDEKİ DEĞİŞİKLER ERKEKLERİN DE SORUNU

Memede veya koltuk altında kitle, meme başının içe çekilmesi, büyüklük ve şekil değişiklikleri, meme başı akıntısı, deride yara, kızarıklık ve kolda ödem kadınlarda meme kanserini düşündüren belirtilerdir. Erkekler de meme kanseri nadir de olsa görülmektedir.

OLAĞAN DIŞI KANAMALAR ENDİŞELENDİRMELİ

Düzenli adet gören kadınlarda ara dönemde görülen, menopoz döneminde yaşanan ya da cinsel ilişki sürecinde meydana gelen kanamalar rahim veya rahim ağzı kanseri gibi jinekolojik kanserlere işaret edebilmektedir.

KISA SÜREDE İSTEMSİZ KİLO KAYBINA DİKKAT

İştahın her zamanki gibi olmaması, iyi beslenmeye rağmen birkaç ay gibi kısa zamanda 5 veya daha fazla kilo kaybının olması özellikle pankreas, mide, yemek borusu ve akciğer kanseri gibi birçok kanserin belirtisi olabilmektedir.

SÜREKLİ ATEŞ KAN KANSERİ HABERCİSİ OLABİLİR

Sürekli ve yüksek ateş, genelde ileri evrelerde görülmekle beraber; lösemi, lenfoma gibi kan kanserlerinin erken bulgusudur. Ayrıca böbrek ve karaciğer kanserlerinde de sıkça olabilmektedir.

YORGUNLUĞUNUZ GEÇMİYORSA...

Birçok hastalığın olduğu gibi kanserin de en yaygın belirtisidir. Birkaç haftadan daha uzun süren, istirahat ile geçmeyen, ilerleyici bir halsizlik ve yorgunluk kanserin habercisi olabilir. Mide, kalın bağırsak kanserleri kan kaybı yoluyla da halsizlik yapabilmektedir.

KADINLARDA ŞİŞKİNLİK VE GERGİNLİK HİSSİ HER ZAMAN HAZIMSIZLIĞA İŞARET ETMİYOR

Özellikle kadınlarda görülen karında şişkinlik ve aşırı doygunluk hissi yumurtalık kanserinin habercisi olabilir. Karın ağrısı, kasık ağrısı ve sürekli idrara çıkma isteği bu durumlara eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

PROSTAT KANSERİ VE TUVALET

Sancılı veya sık idrar yapma, idrarda kan bulunması prostat veya idrar torbası (mesane) kanserinin ilk belirtileri olabilir. İdrarda kan görülmesinin en önemli nedenlerinden biri de böbrek kanseridir. Bunun yanı sıra uzun süren kabızlık, ishal, kalem şeklinde ince dışkılama, dışkılamadan sonra tam boşalmama hissi, özellikle dışkıda kan görülmesi kalın bağırsak kanserinin ilk belirtileri olabilir.

AĞIZ İÇİNDE VEYA DİLDE BEYAZ-KIRMIZI YARALAR VARSA

Ağız yaraları özellikle sigara içenlerin dikkat etmesi gereken belirtilerdir. Bunlar ağız kanserinin erken belirtileri arasındadır. Dil veya ağız içinde hassas, kabarık, kalınlaşmış alanlar, çiğneme ve yutmada zorlanma, dil ve çene hareketlerinde zorlanma diğer belirtilerdir.

CİLDİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ GÖZLEMLEYİN

Deride yeni ortaya çıkan bir oluşum, yıllardır vücudumuzda var olan bir ben veya lekelerde görülen şekil, boyut, renk değişiklikleri ve iyileşmeyen deri ülserleri deri kanserini düşündürebilir.

LENF BEZLERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Boyunda, koltuk altlarında ve kasıklarda ele gelen, çoğunlukla ağrısız olan kitleler olması ve beraberinde kilo kaybı, gece terlemeleri, ateş bulunması lenfoma gibi kan kanserlerini düşündürebilmektedir. (Evrensel)  

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2015, 10:51
YORUM EKLE