İdrarda kan, kanser belirtisi olabilir

Kanserle mücadele kampanyasında, 'İdrarınızda kan varsa, bir kez bile olsa kanser habercisi olabilir' uyarısı yapılıyor...

İdrarda kan, kanser belirtisi olabilir

İngiltere'de yürütülen yeni bir kanserle mücadele kampanyasında "idrarınızda kan varsa, bir kez bile olsa kanser habercisi olabilir" uyarısı yapılıyor.

Ülkede böbrek kanseri vakaları son on yılda yüzde otuz artış göstermiş, böbrek kanserinden ölümler ise yüzde yedi oranında artmış.

BBC Türkçe'nin haberine göre, 2011 yılı alındığında, bir yıl içinde tam 3 bin 500 kişi böbrek kanserinden yaşamını yitirmiş.

İngiltere kamu sağlığı yetkilileri bu yükselişin sağlıksız yaşam ile bağlantılı olduğunu söylüyor.

SİGARA VE OBEZİTE RİSKİ ARTTIRAN FAKTÖRLER

Sigara tiryakiliği ve obezite böbrek kanseri riskini artıran faktörler. Ama erken teşhis ölüm oranlarını azaltabiliyor.

Yeni böbrek kanseriyle mücadele kampanyası da bu nedenle erken teşhis odaklı çünkü hastalık en erken döneminde teşhis edilebilirse yaşama şansı yüzde 97 artıyor, daha geç aşamalarda teşhiste bu oran yüzde 32'ye kadar düşüyor.

'İDRARDA KAN' GÖRÜLMESİ MUHTEMEL BELİRTİLERDEN

Muhtemel belirtiler arasında idrarda kan görülmesi var. İdrar yolları ya da böbrekte kanser varsa hastaların yüzde 80'inin idrarında kan görülüyor.

Ne var ki, kanser belirtileri sorulduğunda insanların çoğunluğunun "idrarda sebepsiz kan"ı saymadığı anlaşılıyor.

İngiltere kamu sağlığı dairesi başkanı Profesör Kevin Fenton, "Mesajımız gayet açık ve net" diyor: "İdrarınızda kan görür görmez aile hekiminize gidin."

Profesör Feton'a göre, idrardaki kanın ille de kanser olması gerekmiyor ve çoğu zaman da önemsiz bir durum olduğu ortaya çıkıyor. Fakat aynı zamanda hastalığın en erken uyarısı da olabileceği için asla ihmal edilmemesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2013, 12:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER