En etkili antibiyotik mağaraların dibinde

İlaçlara direnç gösteren bazı mikroplara karşı kullanılabilir…

En etkili antibiyotik mağaraların dibinde

Bilimciler, mağaralarda bulunan bazı bakterilerin, ilaçlara direnç gösteren bazı mikroplara karşı etkili antibiyotik üretiminde kullanılabileceğini açıkladı.

 

Antibiyotikler, bakterileri öldürmek ya da çoğalmasını durdurmak için üretilen kimyasal anahtarlar olarak tanımlanıyor. Bu maddelerin, çok yüksek derecede özelleşmiş olmaları ve tek bir tür bakteri hücresini hedeflemesi gerekiyor.

 

BBC Türkçe’nin haberine göre Antibiyotikler, bu özelliklerinden dolayı 20. yüzyılın en büyük tıbbi keşfi olarak görülüyor. Kendine özgü kimyasal bağlara sahip olan antibiyotikler örümcek ağı gibi karmaşık şekiller oluşturuyor. Antibiyotikler kimyasal olarak kanser ilaçları ya da anti-virütik ilaçlardan daha karmaşık yapılar oluşturuyor. Bu karmaşık yapı nedeniyle laboratuvarda üretilemeyen bu ilaçların kaynağı için çoğunlukla doğaya dönülüyor. Son 60 yıl içinde üretilen antibiyotiklerin yüzde 99’u toprak altındaki bakterilerden ve mantarlardan elde edildi. Ancak bu kaynaklardan elde edilen antibiyotiklerin sınırına ulaşılmaya başlandığı düşünüldüğünden, bilim adamları çalışmalarını daha aşırı ortamlarda yürütmeye başlıyor.

 

MİLYONLARCA YILDA OLUŞTU

Suların milyonlarca yılda kayalarda oluşturdukları tünellerden oluşan mağaralar çevrelerinden izole bir ortam sağladıkları için buradaki bakteriler ve mikroorganizmalar sürekli bir kıtlık ortamında yaşamaya kendilerini adapte etmiş durumdalar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Akron Üniversitesi’nde profesör olan Hazel Barton, mağaralardaki çalışmaları boyunca, kıtlık koşullarına son derece uyum sağlamış mikroplarla karşılaştığını ve buna benzer mikropları laboratuvarda üretmenin çok zor olduğunu söylüyor. Barton’a göre, laboratuvar ortamları, mağaralardaki ortama göre, bu bakterilerin gıdası açısından oldukça zengin. Profesör, mağaralardan elde ettikleri örneklerden yalnızca birinin 38 antimikrobiyal yapı oluşturulmasına katkıda bulunduğunu ve bunlardan birinin yeni bir antibiyotik olarak kullanılabileceğini söyledi. Araştırmacılara göre bu bakterilerin antibiyotik potansiyellerinin bu kadar zengin olmasının anahtarı, mağaralardaki izolasyon ortamından kaynaklanıyor. Profesör Barton, New Mexico’da yeraltı mağaralardan örnek almak için oldukça derinlere inmeleri gerektiğini ve yer altında gecelemek zorunda kaldıklarını belirtti.

 

BULMAK İÇİN GECELEDİLER

Profesöre göre, bakterilerin antibiyotik potansiyelinin yükselmesi için daha derinlere inmeleri gerekmiş. Bilimciler, Lechuguilla Mağarası’nın derinliklerindeki bakterilerin milyonlarca yıldır izolasyon altında yaşadıklarını ve şu an da bilinen tüm antibiyotiklere karşı dayanıklı olduklarını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2012, 23:11
YORUM EKLE