E vitamini bunamayı yavaşlatıyor mu?

Son bir araştırmaya göre faydalı olabileceği düşünülüyor…

E vitamini bunamayı yavaşlatıyor mu?

Son bir araştırmaya göre her gün alınan E vitamininin bunama hastalarına faydalı olabileceği düşünülüyor.

JAMA adlı bilim dergisinde sonuçları yayımlanan araştırma kapsamında hafif ile orta derece arasında Alzeheimer olan hastalar arasında bir gruba yüksek dozda E vitamini verilirken, diğer grup sadece içi boş haplar kullandı.

BBC Türkçe'nin haberine göre araştırmacılar E vitamini alanlarda hastalığın ilerleyişinin yavaşladığını gördü.

ABD'de yapılan araştırma, E vitamini alanların günlük işleri daha uzun süre yapabildiğini ve bakıcılarından daha az yardım istediğini ortaya koydu.

Ancak Alzheimer Derneği, verilen vitamin dozunun aşırı yüksek olduğuna dikkat çekerek, güvenli olmayabileceğini söylüyor.

HASTALIĞIN İLERLEYİŞİ YAVAŞLIYOR MU?

Araştırmaya hafif ile orta derece arasında Alzheimer olan toplam 613 hasta dahil edildi.

Bu kişilerden bazıları sadece E vitamini, bazıları memantin adlı bunama ilacını, bazıları ise E vitamini ve memantinden oluşan bir karışımı alırken, dördüncü bir gruba da plasebo, yani etkisiz bir sözde ilaç verildi.

Yaklaşık iki yıl boyunca bu hastaların yıkanma ya da kıyafetlerini giyme gibi günlük faaliyetleri ne kadar etkin şekilde yerine getirdiği gözlemlendi.

Doktorlar E vitamini alan hastalarda plasebo alanlara kıyasla hastalığın ilerleyişinin yıllık ortalama yüzde 19 gerilediğini gördü.

VİTAMİN TAKVİYESİ ZARARLI DA OLABİLİR

Minneapolis VA Health Care System'daki araştırma ekibinin başkanı Dr. Maurice Dysken, E vitamininin yaşamsal faaliyetlerdeki çöküşü yavaşlatarak bakıcılar üzerindeki yükü azalttığını söylüyor.

İngiltere'de Alzheimer Derneği'nin araştırma ve geliştirme bölümü yöneticisi Dr. Doug Brown ise, E vitaminin yararları konusunda daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu ve yüksek dozda alınan vitaminin hastalara olası zararlarının da araştırılması gerektiğini vurguladı.

Dr. Brown, hastaların vitamin takviyesine başlamadan önce doktorlarına danışmaları gerektiğinin önemine işaret ediyor.

___________________________

E VİTAMİNİ NEDİR? NE İŞE YARAR? NELERDE BULUNUR?

E Vitamini (diğer adıyla Tokoferol), en önemli antioksidandır ve bağışıklık sistemi açısından pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. Bu bölümde, E Vitamininin faydaları, önemi ve bulunduğu besinler, E Vitamini Eksikliği gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

E Vitamininin Faydaları: E Vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Hücre yapısının bozulmasını engeller. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

E Vitamini Hangi Besinlerde ve Nelerde Bulunur? Başta tahıllar olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste bol miktarda bulunur. Özelikle bir avuç fındık günlük E Vitamini İhtiyacını büyük oranda karşılamaktadır.

E Vitamini Eksikliği: Son derece ender görülmekle birlikte, E Vitamini eksikliğinde; başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir. E Vitamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser riskini de artırır. Ayrıca, vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.

E Vitamini Fazlalığı: Normalde fazlası idrarla dışarı atıldığı için E vitamini fazlalığı çok ender görülür. Bununla birlikte aşırı dozlarda alınması bulantı ve ishal yapabilir.

Günlük E Vitamini İhtiyacı: Bebeklerde 5 – 6 mg, 4 – 11 yaş arasındaki çocuklarda 7 mg ve 12 yaşından büyüklerde ise 8-10 mg. kadardır.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2014, 10:47
YORUM EKLE