DSÖ: Trump'ın onay verdiği Remdesivir ilacı Covid-19 ile mücadelede etkili değil

Remdesivir, koronavirüsle mücadelede ABD'nin onay verdiği ilk ilaç olma özelliğini taşıyordu

DSÖ: Trump'ın onay verdiği Remdesivir ilacı Covid-19 ile mücadelede etkili değil

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ABD Başkanı Donald Trump tarafından Covid-19 ile mücadelede acil durum onayı verilen Remdesivir adlı ilacın salgınla mücadelede "etkili olmadığını" duyurdu.

Amerikan Gilead ilaç şirketi tarafından üretilen ve normalde AIDS tedavisinde kullanılan Remdesivir'e koronavirüse karşı etkili olduğu gerekçesiyle ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) de 1 Mayıs tarihinde onay vermişti.

Remdesivir, koronavirüsle mücadelede ABD'nin onay verdiği ilk ilaç olma özelliğini taşıyordu.

DSÖ'den yapılan açıklamada lopinavir/ritonavir bileşiminnden oluşan antiviral ilaç Remdesivir'in Covid-19 kaynaklı ölümler, hastanede kalış ya da solunum cihazına bağlı kalma süreleri üzerinde hiç etkili olmadığını ya da çok az etkili olduğunu belirtti.

Açıklamada, ilaç denemelerinin, 30 ülkede bulunan toplam 405 hastanede 11 bin 266 hasta üzerinde yapıldığı ifade edildi. DSÖ'nün Remdesivir hakkında yaptığı araştırmaya ilişkin sonuçlar perşembe günü kurumun internet sitesinde yayımlandı.

Washington'un onayını aldıktan sonra Remdesivir'e Avrupa Birliği Komisyonu da onay vermiş, yaklaşık 30 bin Covid-19 hastası için 63 milyon euro ödenmişti.

Kaynak: Euronews
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER