Covid-19 hastalarının yüzde 68'i Remdesivir'li tedaviye yanıt verdi

Remdesivir'in Covid-19 hastalarına yardımcı olup olamayacağını daha iyi belirlemek için randomize ve plasebo kontrollü testlerin yapılması gerekiyor

Covid-19 hastalarının yüzde 68'i Remdesivir'li tedaviye yanıt verdi

Koronavirüs ile mücadelede dünya çapında yapılan klinik testlere göre, antiviral ilaç "Remdesivir" verilen ağır Covid-19 hastalarının yüzde 68'i tedaviye olumlu yanıt verdi.

Yeni İngilizce Tıp Dergisi'nde yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre, ABD, İtalya, Fransa, Avusturya, İspanya, Hollanda, Almanya, Japonya ve Kanada'daki toplam 53 ağır hastadan 36'sı bu tedavi sayesinde iyileşme yoluna girdi.

Testlerde, suni solunum cihazına bağlı 30 hastadan 17'sinin durumu düzeldi. Bu süreçte tedaviye cevap vermeyen 7 hasta da hayatını kaybetti.

Fakat bilim insanları, Fransa'daki klorokinin testinde olduğu gibi, bu klinik araştırmada da kontrol grubunun olmadığına dikkat çekti.

Yani Remdesivir'in Covid-19 hastalarına yardımcı olup olamayacağını daha iyi belirlemek için randomize ve plasebo kontrollü testlerin yapılması gerekiyor.

Birçok uzman tarafından Covid-19 için en umut verici antiviral olarak kabul edilen ilacın laboratuvar sonuçları koronavirüse karşı etkili olduğunu ortaya koydu.

euronews’in haberine göre Kuzey İtalya ve Çin'de hastanelerinde de kullanıldı.

Gelecek haftalarda Remdesivir ile yapılan yeni testler ile daha kapsamlı sonuçlara ulaşılması bekleniyor.

FRANSA’DA İSE SITMA İLACININ, HASTALIN YÜZDE 91,7’SİNİ İYİLEŞTİRDİĞİ AÇIKLANMIŞTI

Fransız basınında yer alan haberlerde ise, Marsilya'daki Akdeniz Enfeksiyon Enstitüsü Genel Direktörü Prof. Dr. Didier Raoult'un yaptığı son çalışmada, sıtma tedavisinde başvurulan klorokinin ilacının virüsü taşıyan bin 61 kişide kullanıldığı belirtildi. Bu kişilerin yüzde 91,7'si 10 gün içinde hastalığı atlattı, 74-95 yaşlarındaki hastaların yüzde 0,5'i hayatını kaybetti.

Ülkede Covid-19 tedavisinde klorokinin kullanımını savunan doktor olarak bilinen Dr. Raoult, 9 Nisan'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmüştü.

Fransa'da Başbakanlık Kararnamesiyle klorokinin Covid-19 tedavisinde kullanılmasına izin verilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER