'Bir ay boyunca yemediklerinizi bayramda yeme telaşına girmeyin'

Diyetisyenler uyarıyor

'Bir ay boyunca yemediklerinizi bayramda yeme telaşına girmeyin'

Bayram beslenmesine dikkat çeken Diyetisyen Fatma Demirok, oruç tutanlara seslendi, “1 ay boyunca yemediklerinizi bayramda yeme gibi bir telaşa girmeniz hem sağlığınız hem de kilonuz açısından olumsuz sonuçlara yol açar” dedi.

Bayram sabahı düşük kalorili bir kahvaltıyla güne başlamanın yararlı olduğunu söyleyen Diyetisyen Fatma Demirok, bayramda ilk hedefin; ramazanda yavaşlayan metebolizmayı hızlandırmak olduğunu aktardı.

“Bayram sabahı kahvaltıda siyah çay yerine; yeşil veya beyaz çay tüketerek metebolizmanızın hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz" diyen Diyetisyen Demirok, bayramda sağlığı ve kiloyu korumak için dikkat edilecek beslenme önerilerinde bulundu:

“Gün içinde tüketilecek bol kalorili besinler düşünülerek kahvaltıda şarküteri ürünleri, çok yağlı, tuzlu peynirler, kızartmalar ve hamurişleri tüketilmemeli. Bunların yerine; yeşil çay, az yağlı peynir, bol yeşillik, mevsim sebzesi, yumurta ve esmer ekmekle sağlıklı ve düşük kalorili bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltınızı geç bir saatte yaptıysanız bir kaç ara öğün yaparak akşam yemeğiyle devam edebilirsiniz.

GAZLI İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

Bayram ziyaretlerinde meyve suları ve gazlı içecekler yerine varsa bitki çayları, yoksa su veya ayran gibi sağlıklı seçimler yapılabilir. Posa ihtiyacını da karşılamak için meyve suları yerine meyve tüketilebilir. Özellikle yaşlılar ve tansiyon hastaları gün boyu kahve ve çay tüketimine dikkat etmeli, aşırıya kaçmamalı, daha çok bitki çaylarına yönelmelidir.

Misafirlerinize çikolata, şeker yerine; kuru meyveler ve sert kabuklu meyvelerle alternatif bir başlangıç yapabilirsiniz. İkram tabaklarınızı hamurlu, şerbetli tatlılar yerine hafif bir sütlü tatlının yanına eklediğiniz zeytinyağlılarla veya tahıllı bir salatayla zenginleştirmeniz misafirleriniz için daha sağlıklı ve farklı bir ikram olacaktır.

Diyabet, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi kronik sorunları olanların uyguladıkları diyete bayramda da özen göstermeleri, özellikle diyabet hastalarının tatlı tüketiminden kaçınmaları sağlıkları açısından yararlı olur.” 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2014, 09:03
YORUM EKLE