Bilim Kurulu üyesi uyardı: Dondurulmuş gıdalarda koronavirüs yaşayabilir

Prof. Dr. Yamanel, virüsün mutasyona uğradığı görüşleriyle ilgili açıklamalarda bulundu

Bilim Kurulu üyesi uyardı: Dondurulmuş gıdalarda koronavirüs yaşayabilir

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüsün dondurulmuş gıdalara karşı uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Yamanel, Çinli uzmanların Coronavirusün eksi 20 derecede 20 yıl yaşayabileceğine dair görüşüne katılarak "Virüs eksi 20 derecede uzun süre hayatta kalabiliyor. Bu nedenle dondurulmuş gıdalara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra iyi pişirip daha sonra tüketmemiz gerekiyor. Dondurulmuş gıdalarda virüs potansiyel olarak yaşayabilir. Vatandaşlar aldıkları dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra iyice pişirip daha sonra tüketmeleri gerekiyor. Bu nedenle dondurulmuş gıdalara dikkat etmek lazım" dedi.

‘MUTASYONA UĞRAYAN VİRÜS DAHA ÖLÜMCÜL HALE GELEBİLİR’

Prof. Dr. Yamanel, virüsün mutasyona uğradığı görüşleriyle ilgili ise "Ülkemizde ölüm sayısının azaldığını biliyoruz. Bu nedenle virüs mutasyona uğrayıp etkisini yitirmiş olabilir; ancak virüsler çok hareketli, değişebilen mikroorganizmalar. Bu nedenle yeniden mutasyona uğrayıp daha ölümcül hale gelebilir. Virüsler çok hızlı mutasyona uğrayabildikleri için nasıl şuan ölümcül etkisi azaldıysa Coronavirusün daha ölümcül hale gelmesi mümkün. Bu nedenle buna çok dikkat etmemiz gerekiyor" dedi.

‘SON ZAMANLARDA HASTA SAYISI ARTTI, ÇOK DİKKAT ETMELİYİZ’

“Prof. Dr. Yamanel, virüse karşı alınan tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: "Bizde virüsün hasta edici özelliğinin biraz azaldığını gözlemliyoruz; ama son zamanlarda yoğun bakıma yatan ve entübe olan hasta sayılarımızda bir miktar artış oldu. O nedenle çok dikkat etmemiz gerekiyor.”

‘VİRÜSÜN BULAŞICILIĞI DEVAM EDİYOR’

“Virüsün hareketini tam olarak bilemiyoruz. Mutasyona uğrayıp daha ciddi hastalık oluşturabilecek duruma da geçebilir. Bu nedenle maskeyi, sosyal mesafeyi ve el hijyenini mutlaka uygulamamız gerekiyor. Çünkü virüsün bulaşıcılığı devam ediyor. Ama virüsün hasta edici özelliğinde belirli bir azalma var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER