Bedava sigara ilacı talebi yükseltti

Polikliniklere akın ettiler

Bedava sigara ilacı talebi yükseltti

Sağlık Bakanlığı’nın, Sigara Bırakma Poliklinikleri’ne başvuran vatandaşlara ücretsiz ilaç vermeyi durdurması nedeniyle yüzde 40 oranında azalan başvurular, bu yılın mart ayından itibaren yeniden ücretsiz ilaç uygulamasına geçilmesiyle birlikte rekor sayıya ulaştı.

Habertürk'ten Mert Beşet MUSLU'nun haberine göre
, geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında sigarayı bırakmak için toplam 4 bin 341 kişi polikliniklere başvururken, bu sayı 2015 yılının ilk 6 ayında 9 bin 885’e ulaştı. 150 liralık ilaç ücretini ödemeyeceğini öğrenen vatandaşlar adeta polikliniklere akın etti.

2015’in ilk 6 ayında polikliniklere başvuran hastalardan 7 bin 540’ının tedavisine başlandı, 2 bin 345 kişiye ise sadece danışmanlık hizmeti verildi. İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz, “Sigara Bırakma Poliklinikleri’ne başvuran vatandaşlarımıza direkt olarak ilaçlarını verip onları evlerine göndermiyoruz. Birtakım testlerle sigara içmelerinin altındaki psikolojik nedenleri de anlamaya çalışıyoruz. Bu gibi çalışmaların sonrasında, tedavi sürecinin bir parçası olan ilaçları da ücretsiz olarak vatandaşlarımıza veriyoruz” dedi.

‘ÖLENLERİN YÜZDE 17’Sİ PASİF İÇİCİ’

Nikotin bağımlılığının tedavi edilebilir olduğunu söyleyen Türkyılmaz, “Sigaraya bağlı hastalıklar, dünyadaki ilk üç ölüm nedeni arasında. Ülkemizde sigaraya bağlı, yıllık yaklaşık 100 bin ölüm meydana gelmektedir. Ölenlerin 17 bini ise pasif içiciler” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2015, 17:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
cemal kendal
cemal kendal - 3 yıl Önce

devletin yerinde olsam, alkol, sigara ve uyuşturucu kullananlara, vazgeçinceye kadar asla sağlık hizmeti vermem.