Araştırma: Covid-19 geçirip iki doz mRNA aşısı olanlar ‘süper insan bağışıklığı’ kazanıyor

“Bu insanların virüsle savaşmak için en iyi durumdaki kişiler"

Araştırma: Covid-19 geçirip iki doz mRNA aşısı olanlar ‘süper insan bağışıklığı’ kazanıyor

ABD’nin New York kentinde bulunan Rockefeller Üniversitesi uzmanları, Covid-19'a karşı bağışıklık seviyesi ve süresine ilişkin kritik bir çalışma gerçekleştirdi.

Uzmanlar, hem Covid-19 geçiren hem de aşı olan kişilerin bağışıklık durumunu, bu ikisinden yalnızca birini yaşayan kişilerle kıyasladı.

Sözcü’de yer alan habere göre çalışmada, Covid-19 geçirdikten sonra iki doz Pfizer-BioNTech ya da Moderna’nın mRNA aşılarından birini olan bazı kişilerin ‘süper insan bağışıklığı’ ya da ‘hibrit bağışıklık’ kazandığı belirlendi.

Söz konusu kişilerde, Covid-19’a karşı geliştirilen antikor seviyesi ve T hücrelerinin normalden çok daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Çalışmada söz konusu kişilerin bağışıklığını inceleyen ekipten Viroloji uzmanı Theodora Hatziioannou, “Bu insanların virüsle savaşmak için en iyi durumdaki kişiler olduğunu düşünüyorum. Bu kişilerdeki antikorlar, 20 yıl önce ortay çıkan ve şimdiki virüsten oldukça farklı olan Sars-CoV-1’le dahi savaşabilir” dedi.

Hatziioannou, süper insan bağışıklığı olan kişilerin, mevcut varyantların dışında henüz ortaya çıkmamış varyantlara karşı da bağışıklığa sahip olabileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2021, 12:37

YORUM EKLE
YORUMLAR
ver gazı ver
ver gazı ver - 1 hafta Önce

aklında birazcı beyin hücresi kalan biri bunlarda birazcık şüphe duyar dışardan biri size kendi beyninizin mesajcı rna yerine kendi mesajcı rna sını dikte ediyorsa birazcık şüphelenin.türkçe bazı şeyleri tam anlamamıza engel oluyor mesajcı ne abi mesajcı sadece haberci değildir mesajcı talimatçı emir direktif anlamındada kullanılıyor adamlar senin hücrene dışardan emir veriyor kendi immüm sistemin bu işi yapamıyormuş biz yaparız.antikorlarına güvenen aşı olmasın aşı olmasın diyoruzda aşı olmayıp yakını falan ölen gelip bize sitem etmesin o riski kendiniz alın biz aşı olmama riskini alıyoruz aşı olma ne idüğü belirsiz ayrıca hükümetlerin kamuyu borçlandırıp dolaylı halkı soyan rant kapısı aşılara karşıyız.savaş çıkartıp silah ticaretinden kazanamayanlar bu sefer tıbbi konularda halkı soyuyor.

SIRADAKİ HABER