İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Özdağ, “Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları kuruldu” iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İddiaları reddeden SADAT’ın açıklamasına yanıt veren Özdağ,  Akşener’in açıklamalarını savundu.

 “Genel Başkanı böyle konularda hep temkinlidir. Sayın Akşener böyle bir konuda açıklama yapıyorsa bunun muhakkak bir temeli vardır” diyen Özdağ,  “Bir silahlanma süreci yaşanıyor. Son 23 ay içerisinde 2 milyon 300 bin yivsiz tüfek ve tabanca için ruhsat verildi. Bakanlığın rakamı, çılgın bir silahlanma. Bir de ruhsatsız ve uzun namlulu ağır saldırı silahlı şeklindeki silahlanmadan bahsediliyor. Diğer yandan sadece Konya ve Tokat’ta değil, ülkenin belirli yerlerinde geçici nitelikli kamplar kuruluyor. Kuruluyor kaldırılıyor” ifadelerini kullandı.

Halk TV’de canlı yayınlanan Türkiye Nereye programına katılan Özdağ, bu kampların nerede kurulduğu yönündeki soruya ise şu karşılığı verdi:

“Çok önemli değil nokta da verebiliriz. Hatta Jandarmaya yapılan suç duyuruları da var. Jandarmanın gidip keşif yaptığı yerler de var. İhbardan sonra tutanak tutuluyor. ‘Siyasi konjonktür fazlasını yapmaya müsait değil’ diyor. Tam cümle bu.

Genel başkan, ‘hukuk bunlara el koysun, kim bunlar’ dedi. Nasıl fotoğraf çektiriyorlar. Kendilerine özle harekat adının veriyorlar.

‘TÜRKİYE’Yİ KORUYACAK MEŞRU KUVVETLER BELLİDİR’

Türkiye’yi koruyacak meşru kuvvetler bellidir. TSK, Jandarma, polis ve MİT. Bunun dışında hiç bir grup eline silah alarak gösteri yapamaz. Buna hükümet hoşgörü ile bakmamalıdır. Haberler sanal da gayet rahat dolaşıyorsa durum daha da vahim geliyor. Yapmayın bunu.

‘GİZLİ SORUŞTURMA AÇILDI’ İDDİASI

Tekrar ediyorum. Genel başkan savcılara seslendi. Aldığımız duyumlara göre böyle bir soruşturma açılmış. Gizli bir dosyadan bahsediliyor. Güzel bir adım. Hukuk bu tür gelişmeler karşısında sessiz kalmamalı. Öyle Halk Özel Harekat bırakın bunları…”

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Saygı Öztürk’e verdiği röportajda “Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları kuruldu” iddialarını dile getirmişti.

Meral Akşener’in açıklamalarına Uluslararası Savunma Danışmanlık Ticaret Şirketi (SADAT) yanıt vermişti.

SADAT Yönetim Kurulu Üyesi Emekli Tank Kıdemli Albay Ali Coşar “SADAT’a ait olduğunu iddia edilen eğitim kamplarıyla ilgili en ufak bir delili varsa derhal Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmasını talep ediyoruz. İçişleri Bakanlığı yapmış bir kişinin, işin aslını çok rahat öğrenebilecek bilgi ve imkana sahip olmasına rağmen buna ihtiyaç duymamıştır” diye konuşmuştu.

Kaynak: Mynet