Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin harekatının ardından Suriye’nin kuzeyinde değişen dengeler hakkında konuştu.

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ortaya attığı ‘Türkiye Rusya’yla mutabakatı ihlal etmeyi planlıyor’ iddiasını yalanlayan Lavrov, ABD’yle ilişkileri nedeniyle eleştirdiği Suriyeli Kürtlere ‘tutarlı olma’ çağrısında da bulundu.

İzlanda Dışişleri Bakanı Gudlaugur Tor Thordarson ile ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, SDG’nin ‘Türkiye Soçi Mutabakatı’nı ihlal edecek’ iddiası hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söyledi.

Lavrov,”22 Ekim tarihli Rus-Türk mutabakatının yerine getirilmesine ilişkin olarak, Türkiye’nin mutabakatı ihlal etmeyi planladığını gösteren bir bilgiye sahip değiliz” dedi.

‘ABD TAVIR DEĞİŞTİRİNCE KÜRTLER COŞKULARINI KAYBETTİ’

Rus bakan, Kürtlerin ABD’yle ilişkilerini de eleştirdi.

‘SDG ve Kürt güçlerin siyasi yönetimine kendi sözlerinin takipçisi olmayı tavsiye ettiğini’ söyleyen Lavrov, şu ifadeleri kullandı:

“Zira 22 Ekim tarihli mutabakat imzalandıktan hemen sonra, başta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve işbirliği yapacaklarına dair istekli biçimde güvence veren Kürt yönetiminin muvafakatiyle mutabakatın uygulanmasına rıza gösterdik. Ancak birkaç gün sonra ABD tutumunu değiştirip, Suriye’den çıktıklarını ancak petrol yataklarının hükümetin eline geçmesini istemediklerini söylediklerinde, aynı Kürt yönetimi Soçi mutabakatının uygulanması konusundaki coşkusunu kaybetti ve yeniden ABD’nin hamiliğine güvenmeye başladı.”

‘SURİYE HÜKÜMETİYLE GERÇEK BİR DİYALOG KURMALILAR’

“Kürtler tartışılmaz bir gerçeği anlamalıdır:

Suriyeli Kürtlerin hakları yalnızca Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliği kapsamında tesis edilebilir ve bunun için Kürtlerin Suriye hükümeti ile gerçek bir diyalog kurması gerekir” diye devam eden Lavrov, Kürt güçlere ‘tutarlı olmalarını ve konjonktüre göre şüpheli faaliyetlerde bulunmamalarını’ tavsiye ettiğini söyledi.

Kaynak: Sputnik