Dünya tarihinin en büyük nükleer facialarından birini ele alan ve izlenme rekorları kıran Çernobil dizisine Rusya'dan tepki dinmiyor

Rusya’da Komünist Parti, Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’na (Roskomnadzor) ABD’li HBO’nun Çernobil isimli mini kurgu dizisine erişimin engellenmesi hakkında başvuruda bulundu. Parti ayrıca dizi hakkında karalama davası açılmasını da destekliyor.

Rusya Komünist Partisi’nden yapılan açıklamaya göre İcra Kurulu Başkanı Sergey Malinkoviç, “Roskomnadzor, bu çirkin diziye erişimi tüm izleyiciler ve kaynaklarda engellemeli. Dizinin yönetmeni, senaristi ve yapımcısı hakkında da karalama davası açılmalı” ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

Fransa'da Castex istifa ederken 30 yıl sonra ilk kez bir kadın başbakan olarak atandı Fransa'da Castex istifa ederken 30 yıl sonra ilk kez bir kadın başbakan olarak atandı

Roskomnadzor’a ve İçişleri Bakanlığı’na konuyla ilgili başvuruda bulunduklarını belirten Malinkoviç “Nisan 1986’da gerçekleşen dramatik olayla ilgili dizi, hem Sovyet hükümeti hem de Sovyet halkını şeytanlaştırmak ve itibarsızlaştırmaya yönelik ideolojik bir araç” değerlendirmesinde bulundu.

Malinkoviç “Dizideki kahramanların davranışları ve motivasyonları, kurum ve ekip içi ilişkilerin işleyişi, Sovyet toplumundaki ahlaki ortam, başlı başlına kesinlikle birer yalan örneği” dedi.

Kaynak: Sputnik