Rusya’da Komünist Parti, Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’na (Roskomnadzor) ABD’li HBO’nun Çernobil isimli mini kurgu dizisine erişimin engellenmesi hakkında başvuruda bulundu. Parti ayrıca dizi hakkında karalama davası açılmasını da destekliyor.

Rusya Komünist Partisi’nden yapılan açıklamaya göre İcra Kurulu Başkanı Sergey Malinkoviç, “Roskomnadzor, bu çirkin diziye erişimi tüm izleyiciler ve kaynaklarda engellemeli. Dizinin yönetmeni, senaristi ve yapımcısı hakkında da karalama davası açılmalı” ifadelerini kullandı.

Roskomnadzor’a ve İçişleri Bakanlığı’na konuyla ilgili başvuruda bulunduklarını belirten Malinkoviç “Nisan 1986’da gerçekleşen dramatik olayla ilgili dizi, hem Sovyet hükümeti hem de Sovyet halkını şeytanlaştırmak ve itibarsızlaştırmaya yönelik ideolojik bir araç” değerlendirmesinde bulundu.

Malinkoviç “Dizideki kahramanların davranışları ve motivasyonları, kurum ve ekip içi ilişkilerin işleyişi, Sovyet toplumundaki ahlaki ortam, başlı başlına kesinlikle birer yalan örneği” dedi.

Kaynak: Sputnik