Ukrayna'nın doğusundaki Donbass'ta yer alan Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporijya'da yapılan Rusya'ya bağlanma referandumlarından 'evet' kararı çıkmasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile referandum yapılan dört bölgenin yönetimleri arasında 'Rusya'ya bağlanma' anlaşmaları imzalanıyor. Kremlin Sarayı'nda düzenlenen tören konuşan Putin, "Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson tercihini yaptı" dedi.

“Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Zaporoijya ve Herson bölgelerinde yaşayan insanlar sonsuza dek bizim vatandaşlarımız olacaklar" diyen Putin'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"ANAVATANLARINA DÖNMEK İSTEDİLER

Bu insanlar ortak gelecek için oy verdiler, o bölgelerde yaşayan herkes 91'de ayrılan insanlar, yeniden milli birliğimiz için tercih kullandılar. Devrimden sonra bizi bölen sınırlar vardı, 91'deki referanduma rağmen bizim büyük ülkemizi parçaladılar ve bunu sanki bir gerçek gibi sundular insanlara. Bunun artık bir önemi yok Sovyetler Birliği artık yok ve bugünkü Rusya'nın buna ihtiyacı yok. Milyonların tercihinden daha önemli bir karar yok. Tekrar hakiki, tarihsel anavatanlarına dönmek istediler. Eşit haklarla yaşamak ve kendi geleceklerini tayin etmek, bu insanların Birleşmiş Milletler Şartı’nda da yazılı olan haklarıdır.

KİEV REJİMİNE MASAYA DÖNME ÇAĞRISI YAPIYORUM

Kiev yönetiminin beni dinlemesini istiyorum. Batılı müttefikleri de beni dinlesin. Bu bölgelerin vatandaşları sonsuza kadar Rusya vatandaşı oldu. Biz onları koruyacağız. Kiev rejimine askeri faaliyetlerini derhal durdurma ve müzakere masasına dönme çağrısını yapıyorum.

ONLAR SÖMÜRGECİLER: NATO'yu genişletmeme sözleri çöpe dönüştü. Sözlerini yalanlara çevirdiler. Her anlaşmayı bozdular. Çifte standartlar var. Bu çifte standartlar ancak aptal insanlar için uygulanıyor. Rusya bu saçma yasalara kanmayacak. Batılı elitler hep aynı oldu. Onlar sömürgeciler. Hiçbir zaman bu tür ırkçılığı ve şu an kendini gösteren ‘Rusfobi’yi kabul etmeyeceğiz."

BATI, TANIMAYACAĞINI DUYURMUŞTU

Ukrayna ve Batı, sonuçları tanımayacaklarını duyurdu. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "İşgal altındaki topraklardaki bu saçmalığa referandum taklidi bile denilemez" açıklamasında bulundu. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington'un Ukrayna topraklarını ilhakını asla tanımayacağını söyledi. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, referandumların 'meşruiyetinin bulunmadığı' ve 'uluslararası hukuka aykırı olduğunu' dile getirdi. 

Birleşmiş Milletler Siyasi ve Barış İnşası İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary Dicarlo ise referandumların, uluslararası hukuka göre 'halk iradesinin gerçek bir ifadesi' veya 'yasal' olmadığını belirtti.