Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, medyanın halkı yanlış yönlendirmemek adına duyarlı davranmasının, doğruluğu meçhul bilgilere riayet etmemesinin, resmi veri ve açıklamalara dayanmayan içerikleri yayınlarında kullanmamasının son derece önemli olduğunu belirtti. 

Son dönemde bazı medya kuruluşlarının Türkiye'de bulunan farklı kesimlere yönelik yabancı düşmanlığını artırıcı yayınlar yaptığını ifade eden Şahin, bahse konu yayınların görsel ve işitsel medyada hemen hemen her yayın türünde gerçekleştirildiğini kaydetti.

'HEP KÖTÜ KARAKTER OLARAK GÖSTERİLİYORLAR'

Dizi filmler, haber bültenleri ve programlar ile kuşak yayınlar hatta magazin programlarında bile benzer içeriklerin yaygınlaştırıldığının görüldüğünü bildiren Şahin, söz konusu yayınlarda yabancı uyruklu insanların her durumda kötü karakter olarak gösterilmesi veyahut bu kişilere ilişkin hep olumsuz haberlerin ekranlara taşınmasının dikkati çektiğini aktardı.

'DÜŞMANLIK TOHUMLARININ EKİLMESİNİN KİMSEYE FAYDASI YOKTUR'

Neredeyse Türkiye'deki her yabancıyı kötü gösteren yayınlarda sosyal medya kaynaklı kurgusal videoların da kullanıldığının tespit edildiğini, televizyonlardaki tartışmalarda Türkiye'ye sığınan insanlara yönelik kin ve nefret pompalandığının, kişilerin hak ve hürriyetlerinin tehdit edildiğinin belirlendiğini aktaran Şahin, DHA'nın aktardığına göre şunları kaydetti:

"Ülkemizdeki radyo ve televizyonların yayın ilkelerini düzenleyen 6112 sayılı yasaya göre, medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarımızın sorumlu yayıncılık anlayışıyla hareket etmeleri gerekmektedir. Medyamızın, halkı yanlış yönlendirmemek adına duyarlı davranması, doğruluğu meçhul olan bilgilere riayet etmemesi, resmi veri ve açıklamalara dayanmayan içerikleri yayınlarında kullanmamaları son derece önemlidir. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak beklentimiz, görsel ve işitsel medyanın kendisinden beklenen hassasiyetle ve sorumluluk bilinciyle hareket etmesidir. Yayınlar yoluyla kin ve nefret söylemleri dile getirilerek, toplum arasına düşmanlık tohumlarının ekilmesinin kimseye faydası yoktur. Medyamızın bu vakar ve bilinçle hareket etmesini umuyor, halkımızın doğru haber almasını temin eden tüm medya kuruluşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz."