Tuncel: CHP ile ortak aday gösterebiliriz

Sebahat Tuncel, 'HDP'ye CHP'den katılım olacağı' haberlerine yanıt verdi...

Tuncel: CHP ile ortak aday gösterebiliriz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanlığına seçilen Sebahat Tuncel, Haber Türk'ten Kübra Par'a konuştu. HDP'yi anlatan Tuncel, yaklaşan seçimler konusunda açıklamalarda bulundu. Tuncel, "CHP gerçekten İstanbul'u almak ve HDP'yle işbirliği yapmak istiyorsa ortak bir aday gösterebiliriz" dedi.

İşte Tuncel'in o röportajı:

HDP'ye CHP'den katılım olacağı söyleniyor, doğru mu?

Bir gazeteci yazmış ama bizimle temasa geçen kimse yok. CHP içerisinde gerçekten demokrat bir kesim var. CHP'yi içeriden değiştirelim fikri çok defa denendi ve başarısız oldu. Solu birleştirmek adına önemli bir çağrımız var. Birlikte siyaset yapabiliriz.

Yerel seçimlerde Sırrı Süreyya Önder'in İstanbul için adaylığı çok tartışılıyor. Kürt hareketi kendi çıkarını düşünerek AK Parti karşıtı oyların bölünmesine neden olacak diye eleştiriliyor.

Bu çok haksız bir eleştiri. Alternatif bir belediyecilik anlayışı oluşturulmak isteniyorsa, BDP'ye ve HDP'ye "alanı boşaltın" demekten ziyade "yerelde nasıl ortaklaşabiliriz" denilmesi lazım. Sarıgül'ün adaylığını desteklemek zorunda değiliz. CHP gerçekten İstanbul'u almak istiyorsa, HDP'yle işbirliği yapmak istiyorsa bunu tartışırız. Böyle bir tartışma olmadan "niye aday gösteriyorsunuz?" denilemez. Elbette en güçlü adayımızı göstereceğiz.

Sarıgül'ü ya da CHP'nin göstereceği başka bir adayı destekleme ihtimaliniz var mı?

Belki ters bir şey olur, ortak bir aday gösterebiliriz. Olması gereken bu...

Yani yerel seçimlerde CHP ve HDP işbirliği yapmalıdır diyorsunuz...

Mesele sadece yerel seçim sırasındaki iş birliği değil. Ana dilde eğitime hayır diyen bir partiye Kürtler oy vermez. Yapılması gereken ittifak politikası çerçevesini tartışmak ama henüz böyle bir durum yok ortada.

Röportajın tamamını okumak için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2013, 20:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER