Fikri Sağlar: HDP ciddi bir demokrasi dersi verdi

Eski bakanlardan Fikri Sağlar “Kayyım meselesini çözmediğiniz sürece Türkiye’de demokrasiyi kuramazsınız" diye konuştu

Fikri Sağlar: HDP ciddi bir demokrasi dersi verdi

Mehmet Murat Yıldırım / Demokrat Haber Kuşadası

Dört dönem milletvekilliği yapan eski bakanlardan Fikri Sağlar ile Kuşadası’nda konuştuk. Sağlar, Türkiye gündemindeki konulara dair açıklamalarda bulundu. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi'nin Türkiye'deki demokratik güçler açısından bir zafer olduğunu belirten Sağlar, zaferin sadece CHP'ye mal edilmemesi gerektiğini ifade etti. Sağlar, “İstanbul seçimini moral ve motivasyon açısından bir zafer olarak görmek doğru. Ancak biz kazandık demek doğru değil. Türkiye’de kayıtsız şartsız gerçek demokrasi isteyen herkesin desteğiyle kazanılan bir zaferdir. HDP demokrasi adına verdiği kararı yerine getirerek ciddi bir demokrasi dersi verdi. 5 benzemez nasıl bir arada oluyor diyorlar. Bu bir koalisyon, koalisyonlar demokrasi kültürüdür" dedi.

“DEMOKRASİ İTTİFAKI MÜMKÜN”

HDP'nin Demokrasi İttifakı talebinin doğru ve yerinde bir talep olduğunu ifade eden Fikri Sağlar, “Biz 2002 yılında Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanı olduğu dönemde CHP’den ayrılarak yeniden SHP’yi kurduk. Çünkü Deniz Baykal, CHP’den 1800 kişiyi ihraç etmişti. Deniz Baykal tek adamlığa oynuyordu. O dönem DEHAP'la ortak çatıda buluşarak seçimlere girdik. İttifakımızın içerisinde ÖDP, EMEP gibi partiler de yer alıyordu. Demokratik güç birliği olarak toplandığımız o dönem 2004 yerel seçimlerinde 112 belediye kazandık. 1991’de de genel sekreterliğini yaptığım SHP döneminde, Ahmet Türk ile SHP-HEP birlikteliği kurup Kürt legal siyaseti için ilk adımı atmıştık. Problemlerin meclisle çözülebileceğini ortaya koyan anlayışı yerleştirdik ve bugün ne kadar doğru bir şey yaptığımızı daha iyi anlıyoruz" dedi.

KAYYIMLAR TÜRKİYE'Yİ DAHA KÖTÜYE GÖTÜRÜYOR

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerine İç İşleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını demokrasiye büyük bir darbe olarak nitelendiren Sağlar, “Atanmış bir adam seçilmiş bir adamı görevden alıyor. Kayyımlar Türkiye'yi kötüye götüren ciddi bir meseledir. Bu artık, rejim değişti demektir. Başkanlık sistemi Türkiye’nin başına daha çok sorun açacak gibi görünüyor. Kayyım meselesini çözmediğiniz sürece Türkiye’de demokrasiyi kuramazsınız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2019, 20:20

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER