Pink Floyd'un solisti Roger Waters, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile Mahsa Amini'nin katledilmesini kınayarak, "Mahsa benim kız kardeşim ve şu anda yaşıyor olmalıydı" dedi.

Pink Floyd grubunun solisti Roger Waters, sosyal medyada bir video yayınlayarak, Mahsa Amini'nin İran'ın ahlak polisi tarafından katledilmesini kınadı. Waters, İran'da süren eylemlere katılanlara ise, "Direnişe devam edin. Bu yapılan aşağılık bir suçtur" sözleriyle destek verdi.

Waters’in yayınladığı videoda yer alan ifadeler şöyle:

“Merhaba. Ben Roger Waters. Gördüğünüz gibi şu anda San Francisco'dayım. Arkamda Alcatraz Hapishanesi var. İranlı genç bir kadın olan Mahsa Amini'ye Tahran'da yapılanları okudum. Amini maalesef ne idüğü belirsiz bir 'ahlak polisi' tarafından katledilmiş. Görünüşe bakılırsa Amini öldüresiye dövülerek yaşamını yitirmiş. Tüm kanıtlar bunu gösteriyor. Şu anda sokaklara eylemler, ayaklanma ve genel bir öfke hakimmiş.

Ayetullah bana 'Burası bizim ülkemiz, bizim dinimiz, bu seni ilgilendirmez' diyebilir. Ama beni ilgilendirir. Çünkü ben insanım. İnsan haklarına inanıyorum. Mahsa da bir insan ve onun da insan hakları var ve bu insan haklarının sizin Allah konseptinizle ve dininizle kısıtlanamaz. O nedenle Sayın Ayetullah'a açıklamak isterim. Irk diye bir şey yoktur. Yapılan tüm gen çalışmaları gösteriyor ki hepimiz aynı kıtadan, Afrika'dan geldik. Hepimiz kardeşiz, akrabayız. Mahsa benim kız kardeşim ve şu anda yaşıyor olmalıydı. O ve onun İran'daki ve dünyanın dört bir yerindeki kız kardeşleri, eğer başlarını kapatmak istiyorlarsa buna kendileri karar vermeliler. Bu seni hiç ilgilendirmez.

Tahran'da, İstanbul'da ve dünyanın dört bir yerinde Mahsa için sokağa çıkan tüm insanların da neden kızgın olduklarını anlıyorum. Elbette ki insanlar bu genç kızın bu gereksiz ölümünü protesto edecekler. Ve sizler, sokaklarda bu ölümü protesto edenler, direnişe devam edin. Bu yapılan aşağılık bir suçtur. Mahsa'nın ailesine başsağlığı diliyorum. Sizinle beraber yas tutuyorum bayım.” 

NE OLMUŞTU?

22 yaşındaki Mahsa Amini Tahran'da başörtüsü denetimi yapan ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan üç gün sonra 14 Eylül'de hastanede vefat etmişti. Polis ise Amini’nin Tahran'daki ahlak polisinin getirdiği karakolda 13 Eylül'de aniden kalp rahatsızlığı yaşayarak acilen hastaneye kaldırıldığını öne sürmüştü. Ancak ailesi bu iddiayı yalanlamıştı. Amini’nin Kürdistan eyaletindeki Sakkız şehrinde gerçekleşen cenazesinde de gösteriler düzenlenmiş ve “Diktatöre ölüm” sloganları atılmıştı. Polis cenazeye katılanlara saldırmıştı.