Roboski Katliamı'nda kardeşi ve birçok yakınını kaybeden Veli Encu ile Kumçatı Belediye eski Eşbaşkanı Mehmet Demir'in de aralarında bulunduğu 5 kişinin yargılandığı davada 4 kişiye 25 yıl ceza verildi. 

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 2011 yılında savaş uçakları bombardımanı sonucu 34 kişinin hayatını kaybettiği katliamda kardeşi Serhat ile birçok yakınını kaybeden Veli Encu, Kumçatı Belediyesi'nin eski Eşbaşkanı Mehmet Demir, Salih Kerçin, Mazlum Güzel ve Şehmus Kerçin'in tutuklu yargılandıkları davanın karar duruşması Şırnak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.  Duruşmaya avukatlar ve her tutuklunun 3 yakını dışında kimse alınmadı. 
 
Duruşma savcılığın esas hakkındaki mütaalasına karşı yapılan savunmalarla başladı. İlk olarak savunma yapan Veli Encü, mütalaayı kabul etmediğini, bu olayın mağduru olduğunu ve üzerine atılı suçları kabul etmeyerek beraatını istedi. Kumçatı Belediye eski Eşbaşkanı Mehmet Demir ve Mazlum Güzel ile Şeyhmus Kerçin de savunma yaparak mütaalaya katılmadıklarını belirtip, beraatlarını istedi. 
 
Ardından geçilen avukat savunmalarında müvekkillerinin devam eden dosyalarının mütalaa konusu yapıldığı belirtildi. Mütalaayı hazırlayan iddia makamının sadece aleyhe olan delilleri toplamakla yetindiğini belirten avukatlar, tanık ifadelerinin usule uygun olmadığını söyledi. Avukatlar, tanık beyanlarının kabul edilmemesi gerektiğini belirterek,  müvekkillerinin beraatını ve tutukluluklarına son verilmesini istedi. 
 
4 KİŞİYE HAPİS VERİLDİ
 
Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Salih Kerçin hakkında beraat, Kumçatı Belediye eski başkanı Mehmet Demir ve Mazlum Güzel'in "örgüt üyeliği"  iddiasıyla 7 yıl 6 ay, Veli Encü ve Şehmuz Kerçin  hakkında "örgüt içerisindeki hiyerarşi yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" iddiası ile 5'er yıl hapis cezası verilmesini kararlaştırdı. Mahkeme 4 ismin tutukluluğunun da devamı yönünde karar verdi. 

Kaynak: MA