TL'de yaşanan değer kaybıyla birlikte dikkatler tekrar TL'nin üzerinde. İki aydır devam eden istikrarlı gidişatın ardından, dolar/TL'nin 7 eşiğini test etmesi ve TL'nin euro karşısında rekor seviyede değer kaybetmesi Ağustos 2018'i hatırlatıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, dün bankanın tükenen döviz rezervlerine dair endişeleri salgın döneminde dalgalanmaların doğal olarak yaşanacağını söyleyerek önemli görmediğine işaret etti.

Uysal, açıklamalarında rezerv üzerinde daha da fazla baskı yaratabilecek TL'de bu hafta yaşanan yüzde 1,8'lik gerilemeden bahsetmedi.

Reuters, TL üzerindeki baskının neden bu kadar yoğun olduğunu beş maddede sıraladı:

1- AZALAN REZERVLER: Para birimini desteklemek için elinizde cephane olması gerekiyor. Merkez Bankası'nın ne kadar cephanesi kaldığı ise gündem konusu.

Resmi verilere göre, TCMB'nin uluslararası net rezervleri 30 milyar dolar civarında. Ancak, analistlerin hesaplamalarına göre swap mekanizmaları, yurtiçi bankalardan sağlanan altın ve diğer mekanizmalar çıkarıldığında rakam eksiye dönüyor.

TD Securities şirketinden Cristian Maggio, "Bu yıl rezervlerdeki azalmanın hızına bakarsak, TCMB'nin brüt rezervini yazın ya da sonbahar sonuna kadar kullanmış olacağını öngörüyoruz" dedi.

2- İLGİ AZALIYOR: Bir yıldır para politikasında devam eden gevşeme döngüsü reel faiz oranlarını eksiye inmesine yol açtı. Bu da yatırımcıların, stresin arttığı dönemlerde TL varlıkların yeteri kadar yüksek getiri sağlayıp sağlamadığını sorgulamasına neden oldu.

Haziran ayın ardından bu ay da faiz oranını sabit tutan Merkez Bankası dün de yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti. Artık Merkez Bankası'nın daha sıkı bir para politikasını benimseyip benimsemeyeceği merak ediliyor.

3- EKONOMİK SIKINTILAR: Türkiye ekonomisinin 2020 yılında 10 yıldan uzun bir süreden sonra ilk defa daralması bekleniyor. IMF'ye göre, Coronavirus salgınının Türkiye ekonomisinde yüzde 5 daralmaya sebep olması bekleniyor.

5- SİYASET VE GÜÇ OYUNLARI: TL uzun zamandır siyasetin fazlasıyla etkisi altında kalıyor. Bunlar arasında, Ankara'nın Rus yapımı S-400 füze sistemini satın alması ile birlikte ABD ilişkilerinde gerilimin tırmanması, Suriye konusunda Moskova ile yaşanan gerginlikler, Avrupa ülkeleriyle yaşanan göçmen sorunu ve yine Avrupa ülkeleriyle Kıbrıs adasının yakınlarındaki petrol ve gaz arama hakları konusunda yaşanan gerilim yer alıyor.

Şimdi ise Libya konusunda Moskova ile yeni bir gerilim yaşanma riski bulunuyor. Döviz piyasası üzerinde daha sıkı kontrol uygulanması ve hükümetin daha düşük faiz oranları için baskı yapması da TL üzerindeki baskıları artırıyor.