Valilik, saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri için kişi başı 33 bin 620 lira tazminat ödeyecek

İstanbul Valiliği, yılbaşı gecesi Ortaköy’deki eğlence merkezi Reina’da düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri için kişi başı 33 bin 620 lira tazminat ödenmesine karar verdi.

İstanbul Valiliği, Reina’daki saldırının ardından 'Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun' kapsamında altı uzmanın yer aldığı bir komisyon oluşturdu.

Hürriyet gazetesinden Fırat Alkaç'ın haberine, göre hayatını kaybeden 39 kişinin yakınlarının başvurularını kabul eden Valilik, kişi başına 33 bin 620 lira terör tazminatı ödenmesine karar verdi. 12 kişinin ailesine ödeme yapıldı. Kalan 27 kişiyle ilgili dosyaların incelemesi devam ediyor.

'İTİRAZ EDİP DAVA TAKİP EDECEK DURUMUMUZ YOK'

Öte yandan hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Fatih Çakmak’ın kardeşi Erkan Çakmak "Ağabeyim alınmayan önlemler nedeniyle teröre kurban gitti. Önlem alınsaydı belki yaşıyor olacaktı. Her gün ağabeyimin acısı yaşıyoruz. Tazminatı kabul edeceğiz. İtiraz edip dava takip edecek durumumuz yok. Bizim acımız var. Tazminat miktarı bizi çok üzdü, daha fazla olmalıydı" dedi.

Saldırı gecesi yaralanan 121 kişinin başvuruları da değerlendirmeye alınırken, bu kişilerin alacağı tazminat tutarının gördüğü zarara göre belirleneceği kaydedildi.

'HİÇBİR GİDERİMİ KARŞILAMAZ, REİNA'DA AYDA 4 BİN LİRA KAZANIYORDUM'

Gözden kaçırmayın

Cem Yılmaz'dan konser yasaklarına tepki Cem Yılmaz'dan konser yasaklarına tepki

Sağ bacağına isabet eden kurşun nedeniyle sakat kalan güvenlik görevlisi Ömer Basut da İstanbul Valiliği’ne başvuruda bulundu. Basut’a 4 bin lira tazminat ödenmesine karar verildi. Basut’un avukatı miktarı az bularak itirazda bulundu. Basut, “Bu para hiçbir giderimi karşılamaz. Reina’da ayda 4 bin lira kazanıyordum” dedi.

Basut ayrıca Reina yönetimine de yaralanma sonucunda iş gücü kaybı ile bakıcı giderleri için 200 bin liralık maddi ve 50 bin liralık da manevi tazminat davası açtı.