Saldırganın hedefinin Taksim olduğu öne sürüldü

İstanbul Ortaköy’de bulunan Reina adlı gece kulübündeki katliamı gerçekleştiren Abdulgadir Masharipov’un ilk ifadesi belli oldu.

Reina’da 39 kişiyi katleden Masharipov’un, Suriye’nin Rakka kentindeki IŞİD emirinden o gece Taksim’de katliam yapmak üzere talimat aldığı öne sürüldü.

Masharipov, “Taksim’e gittim ama çok önlem vardı. Bana talimatı veren kişiyle yeniden temas kurdum. Bölgede yeni hedef aramamı istedi. Sahilde taksiyle tur attım. Reina uygun görünüyordu. Rakka’daki kişiye sordum, kabul etti” dedi.

Gözden kaçırmayın

Tutuklanan eski Avcılar Belediye Başkanı Benli: Hedef ben değilim, CHP Tutuklanan eski Avcılar Belediye Başkanı Benli: Hedef ben değilim, CHP

Afganistan’da El Kaide kamplarında silahlı eğitim aldığı, daha sonra IŞİD'e geçtiği belirtilen saldırgan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği ifadede hedefi nasıl seçtiklerini şöyle anlattı:

İRAN ÜZERİNDEN TÜRKİYE

“Geçtiğimiz yıl ocak ayında Suriye’deki savaşa katılmam için aldığım talimat üzerine İran üzerinden Türkiye’ye geldim. Konya’ya yerleştim. Konya’da bulunduğum sırada Rakka’dan talimat geldi. Yılbaşı gecesi Taksim’de eylem yapmam talimatı verildi.

Taksim’de yaptığım keşif görüntüsünü gönderdim. Taksim’de mutabık kalındı. Yılbaşı akşamı Taksim’e geldim ancak çok yoğun önlem vardı. Eylemi yapmak mümkün görünmüyordu. Bana talimatı veren kişiyle yeniden temas kurdum. Aramızda Taksim’in eylem için uygun olmadığı kanaatine vardık.

Bölgede yeni bir hedef aramam talimatı verdi. Ben de taksiyle saat 22.00 sıralarında sahilde tur attım. Reina eylem için uygun görünüyordu. Fazla güvenlik önlemi göze çarpmıyordu. Bu durumu bana talimat veren kişiye aktardım. Reina’nın uygun olduğunu söyledim. O da kabul ederek Reina’da eylemi yapmamı söyledi. Ben de taksiyle Zeytinburnu’na geldim. Kaldığım evdeki silahı alarak Reina’ya geldim ve eylemi gerçekleştirdim.”