Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ‘mühürsüz oyların geçerli sayılması’ yönündeki kararına yönelik tepkiler devam ediyor. Bugün de birçok noktada da YSK ve AKP protesto edildi.

İSTANBUL

dihaber'de yer alan habere göre, Kadıköy'de Bulunan Süreyya Operası önünde, Beşiktaş Kartal Heykel’i, Avcılar Marmara Caddesi ve daha birçok ilçede binlerce kişi sokaktaydı. Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kişi, “Referandum iptal edilsin” pankartı açarak, ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları attı.

‘Hayır bitmedi daha yeni başlıyor’, ‘Hayır biz kazandık’, ‘Meşru olmayan bu seçimi tanımıyoruz’ dövizleri taşıyan yurttaşlar, sokaklarda bulunan halkın ıslıklı ve alkışlı desteği eşliğinde Süreyya Operası önünden Osmanağa Camisi’ne kadar yürüdü. Burada bir süre slogan atan kitle yarın 19.30'da Süreyya Operası önünde protestolarını sürdürmek üzere dağıldı.

AVCILAR’DA SAĞNAK YAĞIŞA RAĞMEN EYLEMLER SÜRDÜ

Beşinci gününe giren protestolarda yurttaşların talebi, YSK’nin referandumu yeniden gerçekleştirmesi oldu. Avcılar’da süren sağanak yağışa rağmen yurttaşlar “Hayır bitmedi mücadeleye devam” sloganları atarak Marmara Caddesi Deprem Heykel’i Anıtı önünde bir araya geldi. “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” pankartının açıldığı eylemde “Hileli seçim iptal edilsin” dövizi de taşındı. Tencere tava ve düdükler çalarak YSK’yi protesto eden yurttaşlar sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor”, “Her yer hayır her yer direniş” sloganlarını attı. Yarın akşam aynı saatte aynı yerde buluşma çağrısı ile eylem son buldu.

KİMİSİ KORNA ÇALARAK, KİMİSİ TENCERE TAVA İLE PROTESTO ETTİ

Beşiktaş Kartal Heykeli önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, “Hayır kazandık” pankartı taşıdı. Yoldan otomobilleri ile geçen yurttaşlar korna çalarak, evlerinde olan yurttaşlar ise eyleme tencere, tava çalarak destek verdi. “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” ve “Meşru olmayan bu seçimi tanımıyoruz” dövizlerini taşıyan yüzlerce kişi, yağan yağmura rağmen saatlerce eyleme devam etti.

ADANA

Adana'da gençler, seçimlerin iptal edilmesi ve referandumun şaibeli sonuçlarını protesto etmek amacıyla Atatürk Parkı'nda bir araya gelerek, protesto eylemi düzenledi. Grup Hareket Halinde isimli müzik grubunun müzikleri ile eğlenen gençler uzun süre halay çekti. Etkinlik sonunda gençler yere yatarak “Hayır” yazıp etkinliklerini noktaladı.

MERSİN

Mersin'de Mezitli ilçesi Viraşehir Sahili'nde bir araya gelenler de şaibeli referandum sonuçlarını protesto etti. Yurttaşların "Hayır daha bitmedi yeni başlıyor" dövizlerinin yanı sıra sabah saatlerinde gözaltına alınan Sendika.org editörü Ali Ergin Demirhan'ın gözaltına alınmasına tepki olarak "Hayır. Sendika.org susmayacak" dövizleri taşıdıkları görüldü. Atılan sloganların ardından yapılan açıklama ile eylemini sonlandıran grup, alkışlarla dağıldı