İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Enerji Bakanı Berat Albayrak'a ait elektronik e-posta yazışmalarını haberleştirdikleri için yargılanan 6 gazeteciden 4’ü hakkında beraat ettikleri suçlamalara ilişkin itirazda bulundu.  

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteciler Ömer Çelik, Tunca Öğreten, Mahir Kanaat, Derya Okatan, Eray Sargın ve Metin Yoksu hakkında eski Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın Redhack tarafından ele geçirilen elektronik e-posta yazışmalarını haberleştirmek ve sanal medya paylaşımları gerekçesiyle birden fazla suçlamayla açılan davada verilen kararlara itirazda bulundu. 

6 gazeteci hakkında 2016 yılında Çağlayan’da bulunan İstanbul 29’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davanın karar duruşması, 31 Aralık 2021’de görüldü. 

İddia makamı, duruşmaya iki gün kala mahkemeye celse arasında sunduğu mütalaasında 6 gazetecinin “verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi. Savcı, sanıklardan Derya Okatan, Eray Sargın, Metin Yoksu ve Ömer Çelik’in ayrıca “örgüt propagandası” suçundan cezalandırılmasını; Öğreten’in “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, Kanaat’ın ise “örgüt üyeliği” suçlamalarından beraatlarını talep etti.

5 GAZETECİYE 2’ŞER YIL HAPİS

Mahkeme heyeti, “kişisel verileri hukuka aykırı şekilde ele geçirip veya yaymak” suçlamasıyla Derya Okatan dışındaki diğer 5 gazeteyi 2 yıl hapse mahkum edip, cezaları erteledi. Mahkeme, “örgüte üye olmak”, “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” ve örgüt propagandası” suçlamaları yönünden ise tüm gazetecilerin beraatına karar verdi.

ÖNCE AVUKATI İTİRAZ ETTİ

Berat Albayrak’ın avukatı Ahmet Özel, mahkemenin verdiği hükümlere dair gerekçeli kararını açıklamasını beklemeden hakkındaki her iki suçlamadan da beraat eden Derya Okatan’a ilişkin üst mahkeme olan İstinaf Mahkemesine itirazda bulundu. 

MAHKEME KARARLARINI SAVUNDU

Mahkeme verdiği hükümlere dair açıkladığı gerekçeli kararında; Okatan’a yönelik “verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçlamasından verilen beraat kararını gerekçesi olarak o dönem sorumlu yazı işleri müdürü olduğu Etkin Haber Ajansı’na ait Twitter hesabını doğrudan kendisinin kullandığının sabit olmamasını gösterdi. Kanaat’a yöneltilen ‘FETÖ üyeliği” suçlamasına ilişkin “yeterli mahiyette delil bulunmamasını”, Öğreten’e yöneltilen “DHKP-C ve FETÖ’ye üye olmamakla birlikte bu örgütler adına suç işlediği” suçlamasına dair yine her türlü şüpheden uzak, somut ve kesin deliller elde edilemediği gerekçesiyle beraat kararı veren mahkeme, diğer 4 gazeteciye yöneltilen “örgüt propagandası” suçlamasına ilişkin verdiği beraat kararlarına ise “paylaşımların kişisel yorum içeren haber verme mahiyetinde” olmasını gerekçesini sundu. 

BAŞSAVCILIK İTİRAZ ETTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemenin Ömer Çelik, Derya Okatan, Metin Yoksu ve Eray Sargın’a yönelik verdiği kararlara ilişkin Bölge Adliye Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

4 GAZETECİYE CEZA TALEBİ 

Başsavcılık, itiraz dilekçesinde “verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçlamasından beraat eden Okatan’ın, diğer 3 gazeteci ile birlikte “örgüt propagandası”ndan da cezalandırılması gerektiğini savundu. 

Kaynak: MA