Rakka şehri iki kez üst üste büyük şanssızlık yaşadı. Önce IŞİD şehrin yüz binlerce sakinini vahşice öldürdü, halen tüm cesetler bulunmuş değil. Sonra şehrin IŞİD’den kurtarılması da çok kanlı ve yıkıcı oldu.

ABD önderliğindeki uluslararası koalisyonun hava saldırıları şehri yerle bir etti ve yüzlerce sivili enkazlar altına gömdü.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rakka'nın "1945'ta İngiltere-ABD bombardımanında yerle bir edilen Dresden'in kaderini miras aldığını" söyledi.

Sputnik'e konuşan Suriye Adli Tıp Genel Müdürü Zaher Hajo, adli tıp uzmanlarının Rakka'da gerçekleştirdiği çalışmanın, yerel sakinlerin korkunç işkenceler ve IŞİD'in geliştirdiği sayısız infaz türleriyle ilgili anlattıklarını doğruladığını belirterek şunu dedi:

"Yüzlerce kişi çivilerle öldürüldü. Cesetler çok nadir ailelere teslim ediliyordu, bunun yanında Müslüman mezarlıkta defnetmeme koşulu sürülüyordu. Şu büyük ses getiren olayı anlatabilirim: 2016'da Kurban Bayramı'nda militanlar, El-Akisat aşiretinden yaşları 20 ve altında olan 10 genci öldürdü. Onlar koyunlar gibi mezbahada kesildi".

Halen binlerce kişinin kayıp olarak geçtiğini ama onlarca toplu mezarın tespit edildiğini anlatan Hajo, "Tüm bunlar IŞİD, Nusra ve diğer terörist örgütlerin kurbanları. Rakka bölgesinin kuzeyindeki Suluk köyünde bir mağarada yaklaşık 3 bin ceset bulundu. Bu mağara, biçim olarak derin bir kuyuyu andırıyor. Militanlar oraya tüm bölgeden cesetler getiriyordu. Orada çocuklara ve yaşlılara ait cesetler bulundu" ifadelerini kullandı.

Rakka'nın her yerinde, özellikle de cezaevleri ve hastaneler yakınlarında toplu mezarlara rastlandığını söyleyen Hajo, "2017'de Rakka Ulusal Hastanesi'nde, aralarında çok sayıda kadın ve çocuk 381 kişi idam edildi. Tüm onlar hastanenin avlusuna defnedildi. 2017'nin ekim ayında, kurtarma operasyonu sırasında, teröristler, şehirden kaçmaya çalışan büyük kısmı kadın ve çocuk 297 kişiyi idam etti. Onlar şehrin hemen batı kırsalında defnedildi" dedi.

Zaher Hajo, "Rakka'nın en büyük toplu mezarı ise şehrin merkezinde. Buradaki sayısız enkaz altında, ABD koalisyonunun hava saldırılarında ölenler yatıyor" diye ekledi.

Kaynak: Sputnik