Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna krizinde gerilimi azaltmak için Avrupa güvenliği konusunda Batı ile 'daha fazla çalışmaya hazır' olduğunu söyledi.

Putin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Moskova'da düzenlediği ortak basın toplantısında, "(Avrupa'da) Savaş istiyor muyuz? Elbette hayır. Bu nedenle müzakere süreci konusunda tekliflerde bulunduk" dedi.

Rusya lideri, ülkesinin Avrupa'da orta menzilli füzelerin konuşlandırılmasının sınırlandırılması, tatbikatların şeffaflığı ve diğer güven artırıcı önlemler konusunda müzakerelere katılabileceğini kaydetti.

Ancak Batı'nın Rusya'nın "ana taleplerine kulak vermesi gerektiğini" ifade eden Putin, ABD ve NATO'nun Moskova'nın Ukrayna'yı ve diğer eski Sovyet ülkelerini NATO'nun dışında tutma, Rusya sınırları yakınında silah konuşlandırmalarını durdurma ve Doğu Avrupa'daki ittifak güçlerini geri çekme talebini reddettiğini hatırlattı.

Putin, Ukrayna’nın NATO üyeliği sorununun ertelenmesinin bir şey değiştirmeyeceğini, bunu şimdi çözmek istediklerini bildirdi.

"İLKELERİMİZDEN VAZGEÇMEDEN UZLAŞIYA VARMALIYIZ"

Almanya Başbakanı Scholz da Rusya'nın Ukrayna sınırından askerlerini çekmeye başlamasının "iyi bir işaret" olduğunu ve "daha fazlasının geleceğini" umduğunu söyledi.

Scholz, Ukrayna krizini yatıştırmak için devam eden diplomatik çabaların amacının "süreçte hiç kimse ilkelerinden vazgeçmek zorunda kalmadan siyasi bir anlayışa ulaşmak" olduğunu kaydetti.

Kaynak: euronews