Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Batı'nın Rusya'yı yok etmek istediğini" söyleyerek ülkesinin silahlı kuvvetleri Ukrayna'yı işgal etmeye devam ederken kısmi askeri seferberlik ilan etti. 

Putin, çarşamba günü yaptığı açıklamada imzalanan kısmi seferberlik kararnamesi kapsamında rezerv kuvvetlerde olanların ve Rusya'nın ihtiyacı olacak uzmanlığı sahip, geçmişte Rusya Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapmış kimselerin zorunlu hizmete çağrılacağını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı, kısmi seferberlik kararının bugünden itibaren yürürlükte olduğunu ifade etti. Geçen sene Rusya'nın rezerv güçlerinde yaklaşık 2 milyon kişi olduğu belirtilmişti.

Batı'nın Rusya'ya yönelik nükleer tehditlerde bulunduğunu iddia eden Putin, "Bizim karşılık verecek çok silahımız var, blöf yapmıyorum" ifadelerini kullandı. 

Putin, "Batı, Rusya'ya yönelik saldırganlığın her türlü limitini aştı" diye konuştu. 

Putin'den Ukrayna'da ayrılıkçıların yapacağı 'Rusya'ya katılma' referandumlarına destek
Putin, Rus işgali ve ayrılıkçı kontrolündeki bölgelerde yapılması planlanan 'Rusya'ya katılma'  referandumlarını desteklediklerini ifade etti. Rusya Devlet Başkanı, "Bizim bu insanları kaderine terk etmek gibi bir ahlaki hakkımız yok" diye konuştu.

Rus lider, hedeflerinin Ukrayna'nın Donbas bölgesini "özgürleştirmek" olduğunu; buralarda yaşayan insanların tekrar "Ukrayna tarafından boyunduruk altına alınmak istemediğini" söyledi. 

Öte yandan Putin, Donbas'ta Ukrayna güçlerine karşı savaşan "gönüllülere" yasal statü verilmesini emrettiğini de açıkladı.

Dün, Ukrayna'nın doğusunda bulunan, Donbas olarak bilinen, ayrılıkçı Luhansk ve Donetsk bölgelerinde 23-27 Eylül tarihlerinde Rusya'ya katılmak için referandum düzenleneceği bildirildi.

Rusya, 24 Şubat'ta Ukrayna'ya saldırmadan önce bu topraklar üzerinde kurulan Rusya yanlısı ayrılıkçı "halk cumhuriyetlerinin" bağımsızlığını tanımıştı.

Kaynak: T24