Karadeniz açıklarında 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na göre, saat 05.31’de gerçekleşen deprem Bartın’ın Amasra ilçesine 182 kilometre uzaklıkta ve 12 kilometre derinlikte oldu.

Kandilli ise depremin büyüklüğünü 4 olarak açıkladı.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde ise 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat  09.38’de Karlıova ilçesinde 4,3 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Depremin 7 kilometre derinlikte olduğu belirlendi.

NACİ GÖRÜR’DEN UYARI

Bingöl depreminin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Naci Görür, Muradiye ve Başkale için uyarıda bulundu. “Bugün meydana gelen deprem, daha önceki depremlerle aynı yerde, yani Başkale Fayı (BşF) ile Hasan Timur Fayı’nın (HTF) kesim yerine yakın. Bu bölge bir süredir aktif.

 Twitter hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Naci Görür, Bingöl Karlıova'daki depreme ilişkin, "Bugün meydana gelen deprem, daha önceki depremlerle aynı yerde, yani Başkale Fayı (BşF) ile Hasan Timur Fayı'nın (HTF) kesim yerine yakın. Bu bölge bir süredir aktif" diyerek, Muradiye ve Başkale için uyarıda bulundu.

Bu depremlerin her iki fayın ülkemiz sınırları için de kalan kısımlarıyla etkileşeceğinden endişe ediyorum. Onun için Van Muradiye taraflarında ve Başkale merkez mıntıkasında dikkat edilmeli diyorum. Karlıova, biliyorsunuz, KAF ile DAF’ın kesim yeri. Burası sürekli açılıyor. Depremin olduğu yer ile KAF üzerindeki Yedisu ve DAF üzerindeki Bingöl arası uzun zamandır deprem bekleyen yerler. O bakımdan deprem dikkat çekici.”

İRAN’DA DA DEPREM

İran’ın batısındaki Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Khoy (Hoy) kentinde 4,7 büyüklüğünde deprem meydan geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamaya göre, saat 05.23’te Hoy’da 4,7 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Depremin 6,75 kilometre derinlikte olduğu belirlendi.