İzmir’de tedirginliğe neden olan depremlerle ilgili konuşan TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Baş Danışmanı, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, büyük bir deprem beklediklerini söyledi.

 

 

Egedesonsoz.com'dan Fatih Yapar'ın haberine göre; Van Depremi’nin ardından Ege Denizi ve açıkları için yaptığı açıklamada Karaburun-Midilli ve Foça üçgeninin altını çizdiğini ve uyarıda bulunduğunu ifade eden Ercan, “Bu üçgende şiddetli bir depremin olacağını söylemiştim. Tam da tahmin ettiğim ve uyarısını yaptığım yerlerde depremler oluyor. Bölge çok gerilmiş durumda. Bunlar uyarıcı depremler. Ulusal Deprem İzleme Merkezi’nin kayıtlarına da giren depremlerin ardından fay hattı ‘patlayacağım, geriliyorum’ diyor. Gelecekte bu bölgede 7.0–7.2 Aralığında bir deprem bekliyoruz. Bu depremin İzmir’de hissedilme şiddeti 6–6,5 olacaktır. Yüksek yerlerde yani dağlık ve sağlam zeminli yerlerde bu deprem 5,2 şiddetinde hissedilir” dedi.

 

İŞTE TEHLİKELİ BÖLGELER

 

Fay hattının kırılmasının ardından ortaya çıkması beklenen 7,2 şiddetindeki depremden İzmir’in ciddi oranda etkileneceğini anlatan Prof. Ercan, “Bayraklı, Konak Alsancak, Urla, Karşıyaka, Mavişehir ve Bornova Ovası’nda ciddi problemler olacak. Deprem en çok buralarda hissedilecek. Deprem sağlam yapıları ayırır. O yüzden binaların niteliklerine göre yıkımlar ve etkisi de farklı boyutlarda olacaktır. Bu yüzden kent dönüşümü çok büyük önem taşıyor ve acilen hayata geçirilmelidir” diye konuştu.

 

HAT, GÜNEYBATI YÖNÜNE KAYIYOR

 

Depremin olduğu bölgede bulunan hattın zamanla daha da gerileceğini tahmin ettiklerini anlatan Prof. Dr. Ercan, Dikili ve Menemen İlçeleri’nin üzerinde bulunduğu hattın Güneybatı yönüne doğru gerildiğini söyledi. Üzerinde yerleşim ve geniş ovanın bulunduğu hatta meydana gelen gerilmenin ciddi bir uyarı olduğunu bunun da çekilen hava fotoğrafları ile kanıtlandığını söyledi.

 

AYRI BİR DEPREM

 

Ege Denizi’nde meydana gelen ve İzmir’de de hissedilen depremler ile ilgili bir açıklama da Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ’dan geldi. Akçığ, “Karaburun Fayı’nın uzantısında bu depremlerin yaşandığını tahmin ediyoruz. İzmir’de de hissedilen bu deprem ayrı bir depremdir. Bunun 5,1 şiddetine kadar çıkması zaten durumu gösteriyor. Fayda kırılmalar yaşanmış olabilir. Bunun boyutunu tahmin etmek şimdilik zor. Diğer fayları de tetikleyebilecek nitelikte olan bu depremin ardından daha büyükleri de gelebilir. İzmir kent merkezine 200 kilometre uzaklıkta meydana gelen depremin büyümesi kente olan etkisini arttıracaktır. Zaten düz alanlarda ve ovalarda daha çok hissedildi” dedi.