HDP'nin 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde "İnsan Zinciri" etkinliğine engel olan polisler, milletvekilleri ve yurttaşlar arasına etten duvar örerek, zincir oluşturdu. Eylemde konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, “Ne olursa olsun bu topraklara barışı getireceğiz” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde “İnsan Zinciri” etkinliği için bir araya geldi. Şeyh Said Meydanı’ndan Urfa Kapı’ya kadar oluşturulmak istenen “İnsan Zinciri” Diyarbakır Valiliği’nin pandemi önlemleri gerekçesine takıldı.

Sur ilçesine bağlı Şeyh Said Meydanı’nda bir araya gelen HDP milletvekilleri, HDP Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe yöneticileri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA),  Barış Anneleri, Kürdistan Komünist Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi katıldı. Öte yandan “İnsan Zinciri” etkinliğine Batman, Elazığ, Siirt, Bingöl’den HDP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

'BARIŞ' DÖVİZLERİNE EL KONULDU

İnsan Zinciri’nin oluşturulmak istendiği alan, polis bariyerleri ile ablukaya alındı. Polisler, etkinliğe izin vermeyeceklerini söyleyerek, kitleyi bariyerlerin içine alarak üç ayrı noktada bekletti. Üzerinde barışa ve Öcalan’a uygulana tecride dikkat çeken dövizlere polislerce el konuldu. HDP’li milletvekilleri ile yurttaşlar arasına polis etten duvar örerken, kitle sık sık “Tecride hayır barış hemen şimdi” sloganları attı.

POLİSTEN ETTEN DUVAR

İnsan Zinciri oluşturmak için bir araya gelmeye çalışan yurttaşlara ve milletvekillerine engel olmak isteyen polis,  zincir oluşturarak kitle ile vekillerin buluşmasını engelledi.  
Uzun süren müzakerelerin ardından, HDP’li milletvekilleri ve kurum temsilcileri Urfa Kapı’ya yakın bir noktada açıklama yaptı. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, barış için toplandıklarını ancak polisin ablukası ile karşılaştıklarını söyleyerek, pandemiyi bahane eden Diyarbakır Valisi’nin yasağına tepki gösterdi. Güven, Ayasofya’nın açılışı ve dün Erdoğan’ın Giresun’da yaptığı mitingi örnek vererek, “Biz çok iyi biliyoruz, sizler savaş çığırtkanlığı yapmak için halkın sesini kısmaya çalışıyorsunuz. Öfkeliyiz bir o kadar da, kararlıyız. Barışı sağlayacağız” diye belirtti.

BARIŞ SÖZÜ VERDİ

10 Ekim Ankara patlamasında yaşamını yitirenler başta olmak üzere, tüm barış şehitlerini andıklarını söyleyen Güven, “Onlara söz veriyoruz, ne olursa olsun bu topraklara barışı getireceğiz. 21’inci yüzyılda barışı haykırmak için alanlara çıkmak isteyenler engelleniyor. Neden, barış sesi rahatsız ediyor egemenleri, çünkü barış ortamında onların rant alanları tükenir” diyerek HDP’nin yayınladığı barış deklarasyonuna destek çağrısı yaptı. 

KÜRTLER BARŞTA NEDEN ISRAR EDİYOR?

Barış ortamında tüm halkların kazanacağını ifade eden Güven, “Savaşta herkes kaybeder. Bugün bu koşullarda Kürdistan’da bir OHAL görüntüsü var. Peki Kürtler, neden barışta bu kadar ısrar ediyor. Çünkü savaş Kürt halkı açısından, boşaltılan köyler demek, dışlı yedirilen köylüler demek, Cemile’nin cenazesi, Taybet ana demek. Biz savaşı çok iyi biliyoruz gelin savaştan vazgeçin. Kürtleri yüz yıldır yok etmek istiyorsunuz. Kürtler yüz yıldır yok olmadılar” dedi.
“Savaş isteyenler, siz kimsiniz? Bu halkın sırtından inin” diye seslenen Güven, “Ailesini çevresini kendi iktidarlığını düşünenler, savaşta ısrar etmeyin artık” ifadesinde bulundu.

BARIŞ İÇİN İMRALI'YI ADRES GÖSTERDİ

Barışın elçisinin İmralı Adası’nda olduğunu söyleyen Güven, “Bu ülkede ‘Barış’ demek suç sayıldı. ‘Bu suça ortak olmayacağız’ diyen akademisyenler işlerinde atıldı. Haklarında dava açıldı. Bu ülkede bir dönem adına “Çözüm Süreci” dediğimiz ancak bizim “Çöktürme Planı” dediğimiz, Öcalan’ın çabaları ile bir süreç işledi. Üç buçuk yıl halk rahat bir nefes aldı. Daha sonra savaş çığırtkanlığı yapanlar, yeniden savaş kararı aldı. Buradan barış diyenlere selam olsun. Şeyh Sait Meydanı’ndan tutuklu arkadaşlarımla selam gönderiyoruz. Sebahat Tuncel, Çağlar Demirel, Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve tüm arkadaşlara selam olsun. Bizler başta Öcalan olmak üzere sizleri özgürleştireceğiz” şeklinde konuştu.

'AKP GİDECEK'

Güven, son olarak, AKP iktidarının, 2002 yılında yine bir kriz süreci yaşanırken iktidara geldiğini hatırlatarak, “Yine bir kriz yaşanıyor. Bu kaos aralığından AKP gidecek. Gideceği için de içeride ve dışarda savaşı derinleştiriyor. İçerde yangın var herkesin mutfağında yandın var. Bizler zor durumda olduğumuz için barış demiyoruz bizler bu topraklar barışa susadığı işin barış diyoruz. Barışı savaşta büyük acılar yaşayanlar istiyor, Barışı barış anneleri ve Cumartesi Anneleri istiyor. Çocuğunun cenazesini kargo ile teslim alan Halise anne istiyor” diyerek Kürt ittifak partileri ve demokrasi bloğuna birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

Güven'in konuşmasının adından kitle Urfa Kapı'ya doğru yürüyüşe geçerek, "Biji Serok Apo", "Barış hemen şimdi" sloganları atıldı. Kitle yürüyüşün ardından dağıldı.

Kaynak: MEzopotamya Ajansı