Halkevleri'nin iki yıl önce düzenlediği bir eylemde gözaltına alınan kişilerin yargılamasına bugün Ankara'da devam edildi.

Ankara 60. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, eylemcileri gözaltına alan polisler de katıldı. Sanık avukatlarının duruma ettikleri itiraz hakim tarafından dikkate alınmadı.

Avukat Ender Büyükçulha, soruşturmada yer alan polislerin salonda bulunmalarının ceza usulü açısından sorun teşkil ettiğini belirtti ve bir kez daha sivil polislerin salondan çıkarılmalarını istedi.

Mahkeme, aleniyet ilkesini gerekçe göstererek talebi bir kez daha reddetti.

SANIKLAR SAVUNMA YAPMAYI REDDETTİ

ANKA'nın aktardığı bilgilere göre, sanıkların savunma yapacakları sırada kendilerini baskı altında hissettiklerini, savunma yapmak için uygun koşulların oluşmadığını ve adil yargılanma haklarının ihlal edildiğini söyledi.

Sanık avukatları, izleyici kısmında bulunan polis memurlarının kimlik bilgilerinin zapta geçirilmesi talebinde bulundu. Mahkeme ise polis memurlarının sadece sicil numaralarını zapta geçirdi.

DURUŞMAYA SİLAHLI GELDİLER

Sanık avukatı Filiz Orhan, polis memurlarının salona silahla gelip gelmediklerinin tespitini istedi. Polislerden ikisinin üzerlerinde silah olduğunu beyan etmeleri üzerine mahkeme salonu gerildi.

Sanık avukatlarının salona silahla giren polis memurlarının kimliklerinin tespit edilmesini istemeleri üzerine, polisler salondan çıkmaya çalıştı.

Bazı avukat ve izleyiciler, salondan çıkmaya çalışan polisleri durdurmak istedi. Araya giren çevik kuvvet, duruşma salonuna silahla giren polislerin salondan ayrılmasını sağladı. Yaşanan bu anlar, avukatlar ve izleyiciler tarafından cep telefonlarıyla kayda alındı.

Mahkeme hakimi, duruşma salonundan ayrılan polisler hakkında suç duyurusunda bulunulmasına hükmederek duruşmaya ara verdi.