Dolmabahçe'deki Başbakanlık konutu önündeki protesto gösterisi sırasında gördüğü polis şiddeti nedeniyle bebeğini kaybeden E.Ö.'nün davası Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor.

Radikal gazetesinden İsmail Saymaz'ın haberine göre, üniversiteli E.Ö., 4 Aralık 2010’da İstanbul Dolmabahçe’de, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile rektörlerin buluşması protestoya katıldığı sırada, iddialara göre, polisin şiddeti sonucunda bebeğini düşürmüştü. Polisler tarafından defalarca tekmelendiğini belirten E.Ö. baygınlık geçirmiş ve Taksim İlkyardım Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Soruşturma kapsamında Adli Tıp Kurumu 6. Adli Tıp İhtisas Kurulu, “Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi kayıtlarında darp izine rastlanmadığı, travma ile düşük arasında illiyet bağı kurulmasının tıbben mümkün olmadığı” yönünde rapor verirken; İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı ise aksi yönde görüş belirterek, travma ile gebelik kaybının bağlantılı olduğunu ifade etmişti. Adli Tıp Genel Kurulu ise “gebeliğin kendinden kaynaklanan bir nedene bağlı olarak bozulmuş olduğu, iddia edilen travma ile düşük arasında illiyet bağı kurulmasının mümkün görülmediğini” savunmuştu. Bunun üzerine savcılık, 18 Haziran 2014’te kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

E.Ö.’nün avukatı Gülizar Tuncer de bu karara itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, gerekçe belirtmeksizin itirazı reddetti.

Avukat Tuncer, kararı Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor.