PKK'nin Avrupa’da ‘terör listesi’nden çıkmak için Avrupa Birliği Adalet Divanı’na yaptığı başvuru sonuçlandı. Merkezi Lüksemburg'da bulunan Avrupa Birliği Adalet Divanı PKK’nin ‘terör listesi’nden çıkma talebini reddetti.

Rudaw'da yer alan habere göre, Adalet Divanı’nda PKK’ye ilişkin toplam üç dava görülüyor. Divan, 2014 ve 2017 arasındaki listeleri iptal etmiş, Avrupa Konseyi da karara itiraz etmişti. 2018 ve 2020 arasında listelere karşı da PKK dava açmış, mahkeme her iki davayı birleştirmişti. İlk duruşma 31 Mart’ta görülmüştü. Altı ayda bir güncellenen listeye PKK’nin aynı gerekçelerle yeniden alınmasına karşı açılan davanın duruşmasının ikincisi 22 Haziran’da görülmüştü. Bugün görülen ve karara bağlanan dava 2021 ve 2022’deki listeleri ilgilendiriyordu. Bugünkü duruşmada PKK'nin listeden çıkma talebi reddedilerek karara bağlandı.

Rûdaw muhabiri Zinar Şino Lüksemburg'dan aktardığına göre; 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası 'terör tanımının' ABD tarafından kapsamının genişlettiğini, bu yüzden PKK'nin 2002'de 'terör listesine' alınmasıyla dava dosyasının daha karmaşık hale geldiğini söyledi. 

AB Konseyi, 2002'de PKK'yi 'terör örgütleri listesi'ne almıştı.