Kamudaki görevinden "PKK ile irtibat ve iltisaklı" olduğu gerekçesiyle ihraç edilen Hasan Kaya, yargılandığı davadan beraat edip işe dönüş talebinde bulununca mahkeme bu kez "FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı" olduğu gerekçesiyle talebini reddetti. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yazılım Geliştirme Şube Müdürlüğü Vekilliği görevinden 14 Temmuz 2017'de 692 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) "PKK ile irtibatlı ve iltisaklı" olduğu ilerisi sürülerek ihraç edilen Hasan Kaya’nın işe dönüş talebi, mahkeme tarafından "FETÖ ile irtibat ve iltisaklı" olduğu gerekçesiyle reddedildi.
 
İhracından sonra işe dönüş talebiyle başvurduğu Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu (OHAL Komisyonu) tarafından içeriği açıklanmayan "Diyarbakır Valiliği’nin 3 Ocak 2017 sayılı 1 No’lu Genel Kurul Kararına" dayandırılarak talebi reddedilen Kaya, İdare Mahkemesi’ne başvurdu.
 
BERAAT DİKKATE ALINMADI
 
Ankara 20'nci İdare Mahkemesi'nde görülen davada, Kaya hakkında "PKK üyesi olmak" iddiasıyla açılan ve beraatle sonuçlanan davaya işaret edildi. Ancak, alınan beraat kararına rağmen mahkeme, bu durumun hükme esas alınabileceği yönünde değerlendirme yaptı. 
 
PKK İLE BAŞLADI, FETÖ İLE SONUÇLANDIRDI
 
PKK irtibat ve iltisak üzerine yürütülen davada, mahkeme hükmünü FETÖ/PDY üzerine kurdu. OHAL Komisyonu’nun Kaya hakkında açılan ve beraatla sonuçlanan davaya atıfta bulunan mahkeme, "Bu durumda, davacının durumunun değerlendirilmesinde hükme esas alınabilecek nitelikte görülüp yukarıda aktarılan Komisyon tespiti dikkate alındığında, davacının FETÖ/PDY terör örgütü ile en az irtibat derecesinde bağının olduğu sonucuna varıldığından davacının başvurusunun reddine ilişkin dava konusu Komisyon kararında hukuka aykırılık görülmemiştir" diye belirtti.
 
KES-KOPYALA-YAPIŞTIR
 
Mahkemenin PKK ile başlayan FETÖ/PDY ile sonuçlanan kararı değerlendiren Kaya, "Diyarbakır Valiliği’nin Genel Kurul kararı gerekçe gösterilerek ihraç edildim. PKK üyesi olduğum iddiasıyla ihraç edildim. Yargılandığım davadan beraat ettim. OHAL Komisyonu beraat kararıma rağmen masumiyet karinesini dikkate almadan ihraç başvurumu reddetti. Başvurduğum Ankara 20'nci İdare Mahkemesi de masumiyet karinesini dikkate almadan, hakkımda açılan davadan beraat etmeme rağmen OHAL Komisyonu kararını hukuki buldu, başvurumu reddetti. 
 
Yüzbinlerce insanın hayatını ilgilendiren ihraçlara karşı o kadar özensiz davranıyorlar ki hakkımda kurulan kararla bu açıkça görülebilir. PKK ile irtibat ve iltisaklı olduğum iddia edilerek ihraç edildim. Ama FETÖ/PDY'den ihraç hükmüm kuruldu. Bu tabi şablon kararlardır. Bu kararın başka dosyadan verilen bir kararın kes-kopyala-yapıştır yapılarak dosyama konulmuş diye düşünüyorum" diye konuştu. 

Kaynak: MA