Diyarbakır'ın Çınar İlçesinde 13 Ocak'ta PKK tarafından Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı saldırı gerçekleştirilmişti. Saldırıda resmi açıklamalara göre 1’i polis 5’i sivil 6 kişi yaşamını yitirmişti.

Saldırıyla ilgili bir açıklama yapan PKK'nin askeri kanadı HPG, "Türk devletinin saldırıları sürdükçe Çınar gibi eylemler de devam edecek" dedi.

Açıklamada asıl hedefin siviller olmadığı vurgulanarak, yaşamını yitiren siviller için başsağlığı dilendi.

HPG'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu eylem esas olarak emniyet güçlerini hedeflemektedir. Ancak Emniyet Müdürlüğü ile polis lojmanlarının 5 katlı olan aynı binada olmasından dolayı lojman içinde 2 sivil insanın da yaşamını yitirmesine yol açılmıştır. Aynı zamanda eylemden dolayı patlayan trafonun bir evin üzerine düşmesi neticesinde evin içinde 2’si çocuk 3 insanımız da yaşamını yitirmiştir.

Açık ki hareketimizin genel çizgisi ve siyasal amaçları gereğince hiçbir zaman hiçbir sivil bizim hedefimiz olamaz. Bu eylemde de hedef güvenlik kuvvetleridir. Herhangi bir biçimde sivillerin zarar görmemesine özen gösterilmiştir. Ancak buna rağmen bu eylem nedeniyle sivil insanlarımızın yaşamını yitirmiş olmasından dolayı üzüntümüzü vurgulamak istiyor, yaşamını yitiren sivil insanlarımızın ailelerine başsağlığı diliyoruz.”