Almanya merkezli BioNTech şirketiyle beraber korona virüsü aşısı geliştiren Pfizer'in CEO'su Albert Bourla, Covid-19'a karşı bağışıklığın devam edebilmesi için ilk iki dozun ardından altı ila 12 ay arasında güçlendirici bir doza ihtiyaç olabileceğini söyledi. "Covid-19'a karşı insanların her yıl aşı olması gerekebilir" diyen Bourla, "Muhtemel bir senaryo, iki dozun ardından altı ila 12 ay arasında üçüncü bir doza ihtiyaç duyulacağını ve her yıl aşılama yapılması gerekeceğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

'BAĞIŞIKLIK SÜRESİ İNCELENİYOR'

ABD'de korona virüsü görev gücünün başkanı David Kessler da, 'takviye doza' gerek duyulabileceğini aktardı. Bağışıklık süresinin incelendiğini söyleyen Kessler, aşılamanın ardından dokuz ila 12 ay arasında, takviye doz ihtiyacına karşı hazırlık yapıldığını ifade etti.

'AŞILAMANIN ARDINDAN ENFEKTE OLAN 74 KİŞİ ÖLDÜ'

Temsilciler Meclisi'nde konuşan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Rochelle Walensky, tamamen aşılanmış kişilerde görülen enfeksiyon vakalarının takip edildiğini söyledi. ABD'de aşılanan 77 milyon kişinin 5 bin 800'ünde Covid-19'a rastlandığını kaydeden Walensky, aşılamanın ardından enfekte olan 398 kişinin hastaneye kaldırıldığını ve 74 kişinin öldüğünü kaydetti.

Walensky, aşılama sonrası Covid-19 vakalarının 'bağışıklık tepkisi düşük olan' ve korona virüsünün daha bulaşıcı varyantlarıyla enfekte olan kişilerde tespit edildiğini söyledi.