Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri harekatında Rusya'nın önemli sayıda asker kaybettiğini söyledi.

Duvar’ın Sky News'ten aktardığı röportajda Dmitriy Peskov, Rus birliklerinin sivilleri öldürdüğü iddiasını reddetti.

Sokaklarda sivillere ait cesetler olduğunu gösteren uydu görüntüleri ve fotoğrafların sahte olduğunu iddia eden Peskov, “Bucha sokaklarındaki cesetlere ilişkin vahşetle Rus ordusunun ortak bir yanı olabileceğini reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Harekatın başladığı 24 Şubat'tan bugüne kadar kaç sivilin öldüğü sorulan Peskov, rakamları teyit edemedikleri için cevap vermek istemediğini söyledi.

Öldürülen Rus askerinin sayısına ilişkin soru üzerine Peskov, tam bir sayı vermese de “Önemli sayıda asker kaybımız var ve bu bizim için büyük bir trajedi” dedi.

“Kremlin'in savaşın bittiğini görmek istediğini” belirten Peskov, “Ordumuz bu operasyonu sona erdirmek için elinden geleni yapıyor” şeklinde konuştu.

'MÜZAKERELERLE OPERASYONUN BİTECEĞİNİ UMUYORUM'

Kremlin Sözcüsü, “gelecek günlerde veya öngörülebilir gelecekte bu operasyonun hedeflerine ulaşacağını veya Rus ve Ukrayna heyetleri arasındaki müzakerelerle savaşın biteceğini umduğunu” ifade etti.

NATO'nun asıl amacının Rusya'nın karşısına çıkmak olduğunu söyleyen Peskov, “Durumu yeniden dengelememiz gerekiyor ve kendi güvenliğimizi sağlamak için ek önlemler almalıyız. Çünkü NATO'nun barışçıl bir ittifak değil, bir çatışma makinesi olduğuna derinden inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

'FİNLANDİYA VE İSVEÇ, NATO'YA KATILIRSA BATI KANADIMIZI DAHA SOFİSTİKE HALE GETİRECEĞİZ'

Peskov, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılması halinde “Rusya'nın güvenliğini sağlamak için Batı kanadını daha sofistike hale getirmek zorunda kalacağını” dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaş suçlarından yargılanması çağrıları da sorulan Peskov, “Bunu bir olasılık olarak görmüyoruz, gerçekçi de bulmuyoruz” yanıtını verdi.