HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Van’daki seçim bürosu açılışına katıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da söylediği ‘Kürt sorunu yoktur’ açıklamasına değinen Buldan, “Madem Kürt sorunu yok, o zaman ne işin vardı Kerkük’te, Afrin’de? Madem bu ülkede Kürt sorunu yok, niye yıktın Gever'i, Nusaybin’i, Cizre’yi. Bu ülkede Kürt sorununu görmeyen, tanımayan, inkar eden bir zihniyet her zaman yok olmaya mahkumdur. AKP’nin de 20 günlük bir süresi kalmıştır. Kürt sorununu çözmeyen, Kürtleri yok sayan bir zihniyet olan AKP yok olmaya, çözülmeye mahkumdur. Güle güle AKP, güle güle Erdoğan” dedi.

Buldan, burada yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Bu irade bizi 24 Haziran’a taşıyacak. Bugün Van çok güzel, sizler çok güzelsiniz. Van benim ana yurdum, ben Vanlı sayılırım. Bugün sizlerle birlikte olmaya geldim. Sevgili Vanlılar, sevgili yoldaşlar; her türlü engellere karşı siz bugün burada bu alanı, bu kadar coşkuyla doldurunuz.

‘ONA GÖRE KÜRT SORUNU YOK, KURT SORUNU VAR’

Sevgili yoldaşlar, sadece 20 gün var. Bu ülkenin kaderini bizler, Kürtler, HDP değiştirecek. AKP’nin 16 yıllık zulmüne, baskısına, imhasına dur diyecek bir aşamaya geldik. AKP bu ülkeyi hukuksuz ve şiddetle yönetiyor. Vanlılar bilir, Vanlılar hatırlar.

Van’da onlarca kadının kolu kırıldı. İşkenceye tabii tuttular, Vanlılar bunu unutmaz. 16 yıldır Kürtleri inkar ettiler, Diyarbakır’da Recep Bey, “Kürt kardeşim var ama Kürt sorunu yok” dedi. Ona göre Kürt sorunu yok, kurt sorunu var. Onlar MHP ile ittifak yaptılar, onların gündeminde Kürt sorunu yok. Onların sorunu sadece kurt sorunu. Recep Bey ama bizim seninle sorunumuz var. Bizim AKP ile sorunumuz var.

‘MADEM KÜRT SORUNU YOK NE İŞİN VARDI KERKÜK’TE, AFRİN’DE?’

Madem Kürt sorunu yok, o zaman ne işin vardı Kerkük’te, Afrin’de? Madem bu ülkede Kürt sorunu yok, niye yıktın Gever'i, Nusaybin’i, Cizre’yi. Bu ülkede Kürt sorununu görmeyen, tanımayan, inkar eden bir zihniyet her zaman yok olmaya mahkumdur. AKP’nin de 20 günlük bir süresi kalmıştır. Kürt sorununu çözmeyen, Kürtleri yok sayan bir zihniyet olan AKP yok olmaya, çözülmeye mahkumdur. Güle güle AKP, güle güle Erdoğan.

‘HER İNANCA SAYGI DUYMAK ZORUNDASINIZ’

Dün Diyarbakır’da partimizi dinsiz ateist bir parti olarak gösterdi, Kürtler dini AKP’den, Erdoğan’dan öğrenmedi. Kürtler namaz kılmayı, oruç tutmayı AKP’den öğrenmedi. Her inanca saygı duymak zorundasınız. Kürdün dinine de, Alevinin inancına da farklı inançlara, da herkese saygı duymak zorundasınız. Bir ülkenin cumhurbaşkanı bir halka dinsiz diyemez.

Dün Diyarbakır’da Tayyip Bey “Saat kulesini yıktılar” dedi. Saat kulesi ile Dört Ayaklı Minareyi birbirinden ayırt edemeyecek kadar cahil bir cumhurbaşkanı var. Dört Ayaklı Minare, Tahir Elçi’nin yerde yatan bedenidir, Tahir Elçi’nin önünde yaşamını yitirdiği anıttır. Siz bunu anlamayacak kadar cahil ve kültürsüzünüz.

‘ÖNÜNDEKİ CAM DURDU, ERDOĞAN DURDU, DÜNYA ÖYLE GÜZEL OLDU Kİ’

Cumhurbaşkanının söyledikleri kendisi için normal çünkü cama bakarak konuşuyor, cam durduğu zaman kendisi de duruyor söyleyecek bir şey bulamıyor. Dün de Diyarbakır’da cam durdu, Erdoğan durdu. İki dakikalığına dünya öyle güzel oldu ki, keşke hep cam dursaydı. Az kaldı, 20 gün daha sabredeceğiz.

‘DEMİRTAŞ’IN YARGILANDIĞI HİÇBİR DOSYA 6-8 EKİM OLAYLARIYLA İLGİLİ DEĞİL’

Bu ara rüyasında hep Edirne Cezaevini görüyor, Demirtaş rüyalarına giriyor. Çünkü birkaç gündür Demirtaş’la ilgili konuşuyor. Ama hepsi yalan ve iftira. Diyor ki Demirtaş “6-8 Ekim olaylarında 53 insanımızın kanının eline bulaştığı bir insandır”… Şu an Demirtaş’ın yargılandığı hiçbir dosya 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili değil. Demirtaş’ın yargılandığı dosyalar düşünce ve ifade özgürlüğüdür, halkının yanında olduğu içindir. 6-8 Ekim ile ilgili araştırma önergelerimizi verdik, AKP’nin oylarıyla reddedildi. Şimdi seçim malzemesi olarak Tayyip Bey sürekli bunu konuşuyor.

‘ROBOSKİ'NİN, ANKARA'NIN, SURUÇ'UN EMRİNİ VEREN SEN DEĞİL MİYDİN?’

Size soruyoruz Roboski’nin emrini veren sen değil miydin? 34 insanımızın ölümünün emrini veren siz değil miydiniz. Roboski’nin Ankara’nın, Suruç’un emrini veren AKP hükümetidir, sorumlusu da AKP hükümetidir. Cesaretiniz varsa Demirtaş’ı serbest bırakın çıksın yüzleşsin sizinle. Bakalım el mi yaman bey mi yaman. Şimdi Demirtaş’ın cesaretinden o kadar korkuyorlar ki, bütün dünya açıklama yapıyor. Ama cesaretleri yok Demirtaş’ı serbest bırakmaya. Onlar bırakmasa da bu halk, 24 Haziran akşamı Demirtaş’ı özgürlüğüne kavuşturacak.

‘VANLILAR BEKİR KAYA'NIN, FİGEN YÜKSEKDAĞ'IN HESABINI 24 HAZİRAN'DA SORACAK’

HDP, 24 Haziran’da AKP’ye dersini verecek. Vanlılar Bekir Kaya’nın hesabını sandıklarda soracak. Vanlılar Figen Yüksekdağ’ın hesabını seçim sandıklarında soracak. Vanlılar Kaya’yı, Yüksekdağ’ı severler. İşte bu sevgi, bu bağlılık 24 Haziran’da AKP'ye ders olarak verilecek. Bekir Kaya’yı cezaevine koydular yerine kayyum atadılar, dediler ki Türkiye’de hendekler kazılmış bu hendeklerden belediye başkanları sorumlu. Peki Van’da kazılan hendek var mı? Van’ın ilçelerinde kazılan hendek var mı? Demek ki, hepsi yalan hepsi iftira hepsi Kürde siyaset yaptırmama sorunu. Onlar zannediyordu ki milletvekillerini, belediye başkanlarını cezaevine koyarsak insanlar HDP’ye sahip çıkmaz. İşte burada, işte Vanlılar, herkes burada!

‘KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN, DAHA GÜÇLÜ GİRECEĞİZ MECLİS’E’

Bize siyaset yapmayın artık diyorlar, yüzde 10 seçim barajı sadece HDP için var. Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, cumhurbaşkanı adayımız cezaevinde ve bütün oyunlar HDP üzerinde oynanıyor. Biz her şeye rağmen AKP’nin bu tasfiyeci zihniyetine rağmen alanlardayız, halkımızın yanındayız. Kimsenin kuşkusu olmasın, daha güçlü gireceğiz Meclis’e.

Savaşa harcadıkları paraları Van’a harcasalar bugün Van’da işsizlik sorunu kalmaz. Çifçilerin, kadınların sorunu var, bugün Vanlıların sorunları çözülmeden, Türkiye’nin sorunu çözülmez. HDP iktidara gelirse, Demirtaş cumhurbaşkanı olursa bu sorunlar çözülür.

Bizi baraj altından bırakmak isteyen anlayışa karşı Van halkı bize sahip çıkacak. Van halkı her zaman iradesine sahip çıkmıştır. Bu sefer de 24 Haziran’da 9-0 yapacağız.

Demokrat Haber/Van