HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin İstanbul milletvekillerinin Kadıköy İskele Meydanı’ndaki aday tanıtım toplantısına katıldı.

Buldan, Seçimler sandıkta kazanılır, sandıkta kaybedilir. Sandıklarımıza oylarımıza sahip çıkacağız. Oylarımızı çalmalarına asla izin vermeyeceğiz. Onlar bizi sandığa gömmeye çalışacaklar, biz sandıktan fidan olup çıkacağız. Kimsenin gücü HDP’yi sandığa gömmeye, bu halkın sesini kısmaya, Kürdün kimliğini inkar etmeye, Alevinin hakkını gasp etmeye, kadının eşitlik ve özgürlük mücadelesinin engellemeye yetmeyecektir. Gençlerimizin özgürlük tutkusuna kimse gem vuramayacaktır" dedi.

Buldan'ın konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

Ben buraya Edirne’den geldim. Sevgili Selahattin Demirtaş’ın rehin olarak tutulduğu Edirne’ye gittik bugün, seçim kampanyamızı Edirne’den başlattık ancak sevgili Demirtaş’la görüşmemize izin verilmedi. Cezaevine yasak getirdiler. Cezaevi önüne gidişimiz engellendi. Ama ben bugün buraya Demirtaş’ın sıcak yüreğini, sıcak duygularını sıcak selamlarını getirdim. Onlar bizim Demirtaş’la buluşmamızı asla engelleyemeyecekler. Onlar Demirtaş’ı rehin tutsalar bile onun sesi, yüreği, sıcaklığı sizinle birlikte olacak. Demirtaş Edirne Cezaevi’nde rehin olarak tutulabilir, ancak Demirtaş Şırnak’ta olacak, Hakkari’de olacak, Van’da olacak, İstanbul’da olacak İzmir’de olacak. 

16 yıllık iktidar döneminde Kadıköy’ü betonlaştırmak isteyen, Haydarpaşa Garı’nı otele çevirmek isteyen, Salı Pazarı’nı AVM’ye çevirmek isteyen, Fikirtepe’yi beton yığınağına dönüştüren AKP’ye en güzel cevabı 24 Haziran’da bu halk verecek. 

Kadıköy’ün bu meydanında birçok kez güvenlik güçlerinin müdahaleleriyle etkinlikler yasaklandı. Kadıköylüler şunu iyi bilir; Kadıköylü kadınlar, “geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz” dediler. Kadınların, çocukların gençlerin Kadıköy halkının sandıkta sorulacak bir hesabı var. Bu halk 16 yıllık iktidara “artık evine git” diyecek ve ona iyi bir ders verecek. 

Bizler HDP olarak OHAL ile yönetilen bu ülkenin değerli insanlarının, barış akademisyenlerinin, öğretmenlerinin ihraç edildiği bu ülkede, bu düzene son vermek bu düzeni değiştirmek için ister Türk, ister Kürt, ister Arap, ister Çerkes, ister Alevi, ister Sünni, ister kadın ister erkek olsun hepimiz AKP Hükümeti’ne TAMAM demek için 24 Haziran'da oylarımızı kullanacağız. 

SANDIKLARDA HESAP SORACAĞIZ

24 Haziran Türkiye açısından tarihi öneme sahip. Bu seçim hepimizin kaderini değiştirecek olan bir seçimdir. Bu ülkede Kürdü inkar eden, Aleviyi, Arabı yok sayanlara karşı bizler el ele verdik. 24 Haziran sabahı sandıklarda mutlaka hesap soracağız. 

Biz, Musa Anterlere, Savaş Buldanlara, Vedat Aydınlara bu düzeni değiştireceğimizin sözünü verdik. Figen Yüksekdağlara, Selahatin Demirtaşlara, Gültan Kışanaklara söz verdik. Cizre halkına, Gever halkına, Nusaybin halkına, Sur halkına söz verdik. 

Kadıköy’de yaşayan tüm halkların da bu mücadeleye katılması lazım. 24 Haziran başka bir tarih olacak. 25 Haziran Recep Tayyip Erdoğan’ın olmadığı bir tarih olacak. AKP’nin olmadığı bir tarih olacak. 25 Haziran Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı seçileceği bir tarih olacak. HDP’nin güçlü bir şekilde Parlamento’ya gireceği bir tarih olacak. 

Biz HDP derken elbette bütün bileşenlerimizden bahsediyoruz. Bize güç veren Alevilerden, Ermenilerden, Süryanilerden, Türklerden, kadınlardan ve gençlerden bahsediyoruz. Çok çalışacağız. Sadece 29 günümüz var. Gece gündüz demeden çalışacağız, başaracağız. Ev ev sokak sokak meydan meydan dolaşacağız. Her yüreğe dokunacağız. AKP’ye "artık git" diyenleri yanımıza alacağız. AKP’ye "tamam" diyenlerin elini tutacağız ve 24 Haziran’da bu başarının tadını çıkaracağız. 

BİZİ SANDIĞA GÖMMEYE ÇALIŞACAKLAR

Seçimler sandıkta kazanılır, sandıkta kaybedilir. Sandıklarımıza oylarımıza sahip çıkacağız. Oylarımızı çalmalarına asla izin vermeyeceğiz. Onlar bizi sandığa gömmeye çalışacaklar, biz sandıktan fidan olup çıkacağız. Kimsenin gücü HDP’yi sandığa gömmeye, bu halkın sesini kısmaya, Kürdün kimliğini inkar etmeye, Alevinin hakkını gasp etmeye, kadının eşitlik ve özgürlük mücadelesinin engellemeye yetmeyecektir. Gençlerimizin özgürlük tutkusuna kimse gem vuramayacaktır.