DBP Eş Genel Başkanı, Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde verilen karar yarın Genel Kurulda okunarak görüşülecek.

Görüşülmesi sonrasında oylama yapılacak. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İstanbul İl Teşkilatında yarınki Meclis görüşmelerinde Saliha Aydeniz’in vekilliğin düşürülmesine ilişkin verilecek karar öncesi açıklama yaptı.

Buldan, "Halkların ve Diyarbakır halkının iradesine vurulacak olan bu darbeyi kabul etmediğimizi, kabul etmeyeceğimizi buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz” dedi.

'HER ZAMAN AYNI KARARI ALDILAR'

“Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığın kaldırılmasına dair karma komisyon yarın toplanacak. Burada çıkacak olan soncu tahmin ediyoruz” diyen Buldan şunları söyledi:

“Çünkü bugüne kadar HDP ve HDP milletvekillerine dair hazırlanan ya da ortaya atılan bütün iddialara yönelik komisyonlar her zaman aynı kararı aldılar. Yarın çıkacak olan kararın bir kez daha Türkiye’nin demokrasisine, adaletine ve vicdanına ters bir kararın çıkacağını bekliyoruz. Hemen hemen her gün Türkiye’nin bir çok yerinde neredeyse 3 kadın katledilirken Meclis toplanma kararı almaz. Halk işsizlikten, sefaletten kırılırken Meclis toplanma kararı almaz. Ormanlar yanarken Meclisimizin ruhu duymaz ve bir toplantı kararı almaz.”

'DEMOKTATİK SİYASETE DARBE NİTELİNDE OLACAK'

DBP’li Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasının Meclis'e yönelik bir darbe olacağını belirten Budan, “Zaho bombalanırken, oradaki yaşayan siviller tıpkı Roboski katliamında olduğu gibi katledilirken Meclis toplanma kararı almaz. Ama söz konusu HDP ve HDP’li vekiller olunca bir talimat doğrultusunda Meclis toplanma kararı alır, siyasetçiler bir araya gelir ve ismi geçen HDP’li ve Kürt siyasetçi hakkında hukuksuz kararlar alınmaya devam eder. Yarınki toplantıda çıkacak karar demokratik siyasete bir darbe niteliğinde olacaktır. Meclis'in iradesine, halkların ve Diyarbakır halkının iradesine vurulacak olan bu darbeyi kabul etmediğimizi, kabul etmeyeceğimizi buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz.”