Organize suç örgütü lideri Sedat Peker son yayımladığı videoda Çorumlu bir iş insanından 1990’lı yıllarda ‘PKK’ye yardım ediyor’ diyerek iki çanta para aldıklarını iddia etmişti.

Peker’in sözünü ettiği kişi Ahmet Hamoğlu.

Sedat Peker, 2011 yılında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen faili meçhul cinayetler soruşturmasında savcı Hakan Yüksel’e verdiği ifade de, Çorumlu iş insanı Ahmet Hamoğlu’nun ‘ölüm listesinden’ çıkmak için Korkut Eken’e para ödediğini öne sürmüştü.

Peker ifadesinde, 1990’lı yıllarda, Kürt iş insanlarının ölüm emrinin MGK tarafından verildiğini duyduğunu söylemiş, “Zaten o dönem herkes bu cinayetlerin kimler tarafından işlendiğini de çok açık biliyordu” demişti.

Sedat Peker ayrıca, savcı Hakan Yüksel’e verdiği ifadede, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’la arasını Korkut Eken’in bozduğunu dile getirmiş, “Yeşil isimli şahsın Doğu’da bir zamanlar JİTEM tarafından kullanıldıktan sonra MİT’le birlikte çalışmaya başladığı, MİT’te Mehmet Eymür’ün kadrosunda olduğu, onun da şehirlerde birçok eylemler gerçekleştirdiğini duyuyorduk” ifadelerini kullandı.

Faili meçhul cinayetler kapsamında ifade veren Sedat Peker, “İşadamı Ahmet Hamoğlu ölüm listesinden çıkmak için Korkut Eken’e para ödedi” diye konuşmuştu.

HAMOĞLU: KORKUT EKEN’E 15-20 BİN DOLAR VERDİM

Sedat Peker’in ‘ölüm listesinden çıkmak için Eken’e para verdiler’ sözleriyle ilgili o dönem konuşan Hamoğlu, “Korkut Eken zordayım dedi, 20 bin dolar verdim” demişti.

Ahmet Hamoğlu, Sedat Peker’in Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen faili meçhul cinayetler soruşturmasında savcı Hakan Yüksel’e verdiği ifade sonrası, konuyla ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonu’na verdiği ifadede, ‘gündemdeki bir işadamı olduğu için Mehmet Ağar, Hüseyin Kocadağ, Korkut Eken, Sedat Peker gibi isimleri tanıdığını’ belirterek, “Eken’i bana Atilla Yıldırım tanıştırdı. Korkut Bey’le bir değil birden fazla görüşmem var. Hal hatır sormalarla geçen konuşmalardı. Ama bunlardan birisinde Atilla Yıldırım’la bana geldi. Aynen şu ifadelerle konuştu: ‘Devlet bize görev veriyor. Verdikleri görevleri yerine getiriyoruz. Mahkemelere düşünce sahip çıkmıyorlar. Mahkemelere para ödemekten çoluk çocuk evde aç kalıyor. Nafakamı bulamıyorum’ diye yakındı. ‘Bana bir miktar yardım edebilir misin? Çok zordayım’ dedi. Rakamı tam hatırlamamakla birlikte 15-20 bin dolar civarında bir para verdim. Bu parayı tanıdığım zor durumdaki bir insana destek olmak için verdim.”

Kendisinin Çorumlu olduğunu, PKK ile uzak yakın bir ilişkisinin söz konusu olmadığını da kaydeden Ahmet Hamoğlu, böyle bir ölüm listesinden hiç haberi olmadığını ileri sürmüştü.

Kaynak: Gazete Duvar