Gıda ürünlerine yapılan fahiş zamların ardından vatandaşlar alışverişlerini kredi kartıyla yapmaya başladı. Ankara Pazarcılar Odası Başkanı Recep Ayhan; "Size gerçek söylüyorum Türkiye’de 85 milyonun 75 milyonu zor durumda mı? Zor durumda… Ne yapacağız? Sabredeceğiz” dedi.

Türkiye’de birçok semt pazarlarında POS cihazları kullanılmaya başladı. Nakit parası olmayan yurttaşlar pazar alışverişini kredi kartıyla yapıyor. Ankara’nın Keçiören ilçesi Osmanlı Semt Pazarı’nda da pazarcılar ve halk, alışverişlerde POS cihazı kullanıyor. 

ANKA'nın haberine göre yufka satan bir esnaf, "Ankara memur şehri, nakit para sıkıntısı var. Sürekli müşteriler talep ediyor. Bir yılı aşkındır kullanıyoruz. İnsanlar borçlu, nakit para taşımıyorlar. Pazara gelen kesin alt tabaka, o yüzden sürekli kredi kartı talep ediliyor" dedi.

Yumurta satan bir başka esnaf ise, “Kredi kartını 3-4 yıldır kullanıyoruz. Bazı günler kredi kartından bir 700 – 2 lirayı (bin 700 lira- 2 bin lirayı) buluyor toplam çekim. Nakit olmadığı için, bir ay sonra ödemesi var. O yüzden... Bizde taksit yok, tek çekim. Daha önceden nakitti. Böyle daha iyi aslında. Öbür türlü pazarlığa gidiyor" diye konuştu.

'50 LİRAYLA PAZARA GELİYORUZ BİR ŞEY ALMADAN GİDİYORUZ'

Pazara alışverişe gelen bir müşteri ise, "Fazla bir şey alamıyoruz bir tek maaşla geçinmeye çalışıyoruz. Eşim en düşük maaşı alıyor. 720 lira elektrik, 720 lira da doğal gaz geldi. 50 lirayla pazara geliyoruz. Bir şey almadan gidiyoruz. Aldığım bir çorap işte. Şu çorap kaç gün gidecek. 1 liraya, ucuzmuş ondan aldım. 10 lira, 5 lira, 20 lira, 50 lira onunla alışverişimi yapıyorum" dedi.

'EKONOMİ SIFIR SIFIR'

Bir başka kadın müşteri ise, "Geçim biraz limoni oldu, her şey çok pahalı. Ben şu kividen alamam, 20 lira… Bu sene (fiyatlar) almış başını gidiyor. Her pazara gidişimde 200 bin lira (200 lira) bırakıp dönüyorum. Düşün yani, bir haftalık. Geçen sene bu kadar değildi, bu sene her şey çok fırladı. Ekonomi sıfır, sıfır… Allah razı olsun. Başımızdaki adam ne yapsın ki? Başımızdaki adamdan Allah razı olsun. Durdukça dursun ama ne yapsın ki ekonomi çok pahalı. Yapacak bir şey yok. Her şey tarlada çok ucuz ama buraya geldikten sonra pahalanıyor.

Pazar alışverişinde şimdilik kredi kartı kullanmadığını söyleyen vatandaş "Emekliyiz, nakit olmuyor her an. Sıkışırsam kredi kartıyla alırım” diyor.

'VATANDAŞ KARTLA DAHA RAHAT ALABİLİYOR

Sebze satan bir esnaf da 3 yıldır kartlı ödeme sistemine geçtiğini belirterek, "Vatandaş talep ediyor, fiyatı uygun görüyor ama nakdi olmuyor, kartla daha rahat alabiliyor. Günlük cironun yüzde 25-30’unu karttan çekiyoruz. 4-5 çeşit ürün satıyoruz yaklaşık 2-3 kilo alsa 60-70 lira tutuyor taksite bölünmüyor. Son zamanlarda müşterinin alım gücü zayıfladı. Bu bir gerçek, görülüyor bu" diye konuştu.  

'PAZAR KREDİ KARTINA DÜŞMÜŞ.. NE KADAR ACİZİZ BİR BAKIN'

Pazar alışverişi için gelen bir müşteri ise şunları söyledi:

"Bu ekonominin ne kadar zayıf olduğunu, düştüğünü gösteriyordur. Tek yaşıyorum taneyle alıyorum; iki tane domates, bir tane elma şeklinde alışveriş yapıyorum. Pazar kredi kartına düşmüş bunu kim ödüyor yine biz ödüyoruz. Banka mı ödüyor, devlet mi ödüyor biz ödüyoruz. Herkes geliyor tezgâha bakıyor geri dönüyor. İlk defa gördüm kredi kartını pazarda şimdi siz söyleyince. Kullanılmıyordu, bu bir artı mı bu ekonominin güzel olduğunu mu gösteriyor, hayır. Ne kadar aciziz bir bakın.”

'85 MİLYONUN 75 MİLYONU ZOR DURUMDA'

Ankara Pazarcılar Odası Başkanı Recep Ayhan ise şunları söyledi:

“(Müşteri) çocuğuyla pazara geliyor canı bir kuruyemiş istedi… Çantasında da para yok… Ne yapması lazım? Kredi kartı olmazsa alamaz. O çocukta ağlar, durum bu. İnsanların hiçbirinin bir gücü yok ama şu var. Hepimizi sabredeceğiz. Ülkede ekonomik sıkıntı var mı? Var. Ama dünyanın her yerinde var. Antalya’dan gelen domates 13 lira, git marketlerde 30 liraya alamazsın, pazarda yine ucuz. Yine pahalı mı? Pahalı. Ama yine en ucuz pazarda satılıyor. Adam domatesi yetiştiriyor 15 liraya. Tarlasından veriyor hiç piyasada yok. Domates 3 liraya düştüğü zaman da götürüp denize döküyor. Şimdi bu ülke karmaşıklık var. Müşteri geldiği zaman çantasında para yoksa ‘abla haftaya ver’ diyen esnaf var. İnim inim inliyor mu? İnliyor ama size gerçek söylüyorum, Türkiye’de 85 milyonun 75 milyonu zor durumda mı? Zor durumda. Ne yapacağız? Sabredeceğiz. Türkiye’de durum kötü mü kötü inşallah düzelir.”