Pakistan Parlamentosu bugün yaptığı oylamada muhalefet lideri Şahbaz Şerif'i başbakan seçti. Meclis Başkanı Ayaz Sadık, Şerif'in 342 üyeli meclisten 174 milletvekilinin oyunu alarak başbakan seçildiğini duyurdu. Şahbaz'ın genel seçimlerin yapılacağı Ağustos 2023'e kadar görevde kalması bekleniyor. 

Reuters'ın haberine göre, Şahbaz Şerif oylama sonrası yaptığı açıklamada ülke tarihinin en büyük bütçe açığıyla karşı karşıya olduklarını söyledi. Şerif, İmran Han hükümetinin ekonomiyi hatalı yönettiğini ifade ederek "Yeni hükümet ekonomiyi rayına oturtmak için büyük bir zorlukla karşı karşıya" mesajı verdi. 

NE OLMUŞTU?

Pakistan'da İmran Han başbakanlığındaki hükümet 10 Nisan'da mecliste yapılan güven oylamasını kaybederek düşmüştü. Han, ülke tarihinde meclisten güven oyu alamayarak düşürülen ilk başbakan olmuştu.

Han, geçen hafta hakkındaki güven oylamasını meclisi feshedip erken seçim çağrısı yaparak engellemeye çalışmıştı. Ancak Yüksek Mahkeme güven oylamasının durdurulmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetmiş ve meclisin bir sonraki oturumunda oylamanın düzenlemesini kararlaştırmıştı. Han ise destekçilerine sokağa çıkma çağrısı yapmıştı. 

Parlamentonun 11 Nisan'da yeni başbakan için oylama yapması kararı alınmıştı.