Kayyım atanan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin çalışanlarının evlerine yapılan baskında 5 gazeteci gözaltına alındı.

İstanbul'da geçtiğimiz hafta matbaası ve gazete bürosu basılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin 25 çalışanı gözaltına alınmış, gazeteye ise TMSF tarafından kayyum atanmıştı.

Devam edilen operasyonlarda dün gece de bazı gazete çalışanlarının evlerine özel harekât ve güvenlik şube polisleri tarafından baskın yapıldı.

Gece saat 00.00 ile 03.00 saatleri arasında yapılan baskınlarda edinilen bilgilere göre, şu ana kadar gazetenin editörleri Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Ürün ve çalışanlar Pınar Tarlak ve Nedim Demirkıran ile gazetenin eski çalışanlarından Mehmet Beyazit gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlara ilişkin 24 saat "kısıtlılık" kararı bulunurken, gözaltına alınanlar Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi'ne götürüldü.

Gazetecilerin adreslerinde yapılan aramalar sırasında polislerin cinsiyetçi söylemlerde bulunulduğu ve evlerde bulunan birçok eşyaya el koyduğu öğrenildi.

Gazetenin editörlerinden Reyhan Hacıoğlu'nun kaldığı evde yapılan aramada, haber takibi sırasında kullanılan gaz maskesi, Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin kimi sayılarına, kitap, mektup ve fotoğraflara el konulduğu belirtildi.

İFADE İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

Bir hafta önce gözaltına alınan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar ile gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü İshak Yasul'un ise emniyetteki sorgu işlemlerinin birazdan başlanması bekleniyor.

Gün Matbaacılık İmtiyaz Sahibi Kasım Zengin'in de emniyet sorgusuna öğlenden sonra başlanması bekleniyor.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı